Denizaltı restoranı Under yeniden açıldı

22 Haziran 2020

İlk Michelin yıldızını geçtiğimiz Şubat ayında alan Under, şef Nicolai Ellitsgaard’ın yeni menüsüyle tekrar kapılarını açtı.

Kuzey ve güneyden gelen deniz fırtınalarının buluştuğu Norveç kıyı şeridinin en güney noktası Lindesnes’de yer alan Under, Avrupa’nın ilk denizaltı restoranı olma özelliğine sahip. Oslo merkezli mimarlık ofisi Snøhetta tarafından tasarlanan restoran, gastronomi haritasında benzersiz bir konumdayken aynı zamanda deniz yaşamı için bir araştırma merkezi olarak işlev görüyor. 


Deniz seviyesinin beş buçuk metre kadar altına inen oldukça ilgi çekici tasarımlı restoranın tadım menüsü de bir o kadar ilgi görüyor. Michelin yıldızını aldığı Şubat ayında kapılarını mevcut durum nedeniyle kapatan Under, şef Nicolai Ellitsgaard’ın yeni lezzetleriyle yeniden açıldı. Rezervasyonlarını 6 ay öncesinden açan Under, şef Ellitsgaard’ın sosyal medya hesabından şimdiden Ekim ve Kasım ayları için de rezervasyonların dolmaya başladığını duyurdu.


Taze malzemeler ve saf, lokal tatları öne çıkaran restoran misafirlerini konfor alanlarının ötesine taşıyan eşsiz bir yemek deneyimi sunuyor. Yıl boyunca yerel malzemeler ve farklı kompozisyonlar ile deneyler yapan Ellitsgaard’ın yeni menüsünde kuşkonmaz, çam ve sütle yapılan taze peynirin eşlik ettiği yaşı 90 ile 110 arasında değişen maun istiridye, su rezenesi infüze edilmiş tereyağında ve peynir altı suyu sosuyla servis edilen Kalkan balığı filetosu, yine Kalkan balığından yapılan bir Foie Gras varyasyonu yer alıyor. 


Norveççe’de "under", "alt" ve "merak" anlamlarına sahip. İsminin çokyüzlü anlamını hem restoran tasarımıyla hem de yeni lezzetlere yelken açan menüsüyle misafirlerine yaşatan Under, gelecek günlerde de unutulmaz deneyimler sunmaya devam edeceği şüphesiz.