Derin Etki: Casa na Terra

16 Kasım 2020

Bir kısmı yeryüzünün altına gömülü olarak inşa edilen Portekiz’deki yeni otel, mimar Manuel Aires Mateu’nun Silent Living koleksiyonuna eklediği beşinci mülk.

Geçtiğimiz on yıl içinde Portekiz'in bir turist etkin noktası olarak popülaritesi, konaklama endüstrisinde bir mimari yaratıcılık patlamasına ilham verdi ve sonuçta, Pritzker ödüllü Manuel Aires Mateus ve Álvaro Siza gibi diğer ünlü mimarların tasarladığı samimi, butik otellerin ülkenin dört bir yanında ortaya çıkmasına neden oldu. Bir kısmı yeryüzünün altına gömülü olarak Portekiz’deki yeni otel Casa na Terra, mimar Manuel Aires Mateu’nun Silent Living koleksiyonuna eklediği beşinci mülk.
Portekiz'in Alentejo bölgesinin yumuşak inişli çıkışlı tepeleri ve nefes kesici gökyüzünün ortasında, Avrupa'nın en büyük insan yapımı gölü olan Alqueva kıyılarına birkaç adım mesafede yeraltı ev, önceden var olan bir mülkün bulunduğu yerde, toprağın altına gömülü. Aires Mateus, "Otel, yapılaşmada kısıtlamaların olduğu bir bölgede bulunuyor. Ekolojik sorumluluğumuz aynı zamanda evin manzaranın içinde kaybolmasını sağlamaktı” diyor.
Ana malzeme olarak betonu kullanan Aires Mateus, evi bir sığınak gibi tasarlayarak ustaca toprağa gömük şekilde konumlandırdı. Görülebilen tek unsur, ortak alanları gizleyen ve gölün hem gün doğumu hem de gün batımı manzaralarını sunan açık bir verandayı kaplayan dairesel bir tavan penceresine sahip bir kanopi. Daha geride yer alan üç yatak odası, yukarıdan gelen ışığı yansıtan beyaz çinilerle kaplı açık hava avlularını çevreliyor.
Oteldeki aktiviteler arasında yürüyüş, su sporları veya yakındaki orta çağ köyü Monsaraz'a ziyaretler yer alıyor. Göl kenarında yaşayanlar için otele ait özel tekneye atlayabileceğiniz iskelenin yapım sürecinin kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor. Bu arada, daha sakin bir konaklama arayanlar, odalarına özel aşçının yaptığı dünya mutfağından lezzetler deneyebilir, sonra arkalarına yaslanıp rahatlayabilir ve sessizliğin tadını çıkarabilirler.