Desert X 2023 Coachella Vadisi’nde

29 Mart 2023

Desert X 2023 kapsamında birçok uluslararası sanatçının büyük çaplı enstalasyonları, Kaliforniya'nın Coachella Vadisi'nde 7 Mayıs 2023'e kadar ziyarete açık.

Desert X'in bu yılki temasına göre çöller ölü yerler değil. Aslında çöller, Desert X 2023'ün eş küratörü Diana Campbell'ın tanımı ile mitolojilerle dolu ve gizemli yerler. Kaliforniya'nın Coachella Vadisi'ne geri dönen Desert X, mitolojilere katkıda bulunuyor, ancak bunu romantikleştirmeyecek veya himaye etmeyecek şekilde yapmaya çalışıyor. Yükselen karla kaplı dağlar, uçsuz bucaksız çorak vadiler ve mimariye karşı yan yana duran fantastik kaya oluşumları ile Coachella Vadisi'nde enstalasyon sergilemek gerçek bir başarı hikayesi. Vadinin sertliği ve zarafeti ile başa çıkmak birçok sanatçı için büyük bir zorluk olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte, Desert X 2023 estetikten ve hatta tarihten daha derinlere iniyor. Su ve kuraklık, bolluk ve kıtlık, küreselleşme ve lokale bağlılığı araştıran küratöryel temalar her yerde mevcut. Dayatılan tek bir küratöryel tema bulunmuyor. Projeler etkiyi ve inceliği dengeliyor ancak biri özür dilemeyecek kadar büyük ve eğlenceli. Matt Johnson'ın Uyku Figürü, düz vadide belirgin bir şekilde gözlemlenen nakliye konteynerlerinin kaotik ve sıradışı bir birleşimi olarak görünüyor. 2021'de Süveyş Kanalı'nın tıkanmasının ardından küresel ticaret yollarının kapanması olarak tasarlanan heykel, istemeden son zamanlarda meydana gelen felaketten de bahsediyor. Mario García Torres'in Gökyüzünü Arama çalışması modernist kesinti yoluyla doğal çevreyi bozuyor. Kovboy kültürünü araştıran sanatçı, bir rodeo boğasını kopyalayan fuar alanı makinesi olan mekanik boğaları kullanıyor ve rodeo boğasını keskin Kaliforniya güneşinde titreyen düz metalik karelerle değiştiriyor. Geometrik paneller, Robert Smithson'ın Ayna Yer Değiştirmeleri isimli enstalasyonunda yerel pop ve doğal kültürü şakacı bir şekilde birleştirirken kendisinin anarşik bir versiyonu olarak güneş geçerken sürekli dans ediyor.


Torkwase Dyson ve Rana Begüm'ün iki heykeli ise hem deneyimlenecek hem de bakılacak parçalar içinde renk ve geometri kullanıyor. Tüm bu eserler aşırılıkları dengelemeye ve sanatın içinde oturmak ya da onu yeni anlatılar için kullanmak yerine mekana ve doğaya nasıl ışık tutabileceklerini düşünmeye çalışıyor. Desert X, kısmen vadinin manzaralarını kutlamasından dolayı Modernizm Haftası ve Coachella Festivali'nin yanı sıra Palm Springs'in kültürel takviminin giderek daha önemli bir bileşeni haline geliyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Desert X’te eserler, Sunnylands Center & Gardens, Palm Springs ve yakındaki diğer şehirler de dahil olmak üzere bir dizi alana yayılıyor. Sergi ayrıca vadinin başka türlü bir ziyaretçinin güzergahında olmayabilecek kısımlarını keşfetmek için de yaratıcı bir bahane sunuyor.