Desert X’de Öne Çıkan Enstalasyonlar

05 Nisan 2021

Uluslararası sanat sergisi Desert X’in üçüncü ayağı, sanat yönetmeni Neville Wakefield ve küratör César García-Alvarez iş birliğiyle seyirci karşısına çıkıyor.

Geçtiğimiz hafta açılan uluslararası sanat sergisi Desert X’in üçüncü ayağı, sanat yönetmeni Neville Wakefield ve küratör César García-Alvarez iş birliğiyle seyirci karşısına çıkıyor. 16 Mayıs tarihine kadar kadar, Los Angeles’ın doğusunda arabayla yaklaşık iki saatlik mesafede olan ve “sıcak ve tozlu” oluşuyla betimlenebilecek Coachella Vadisi çölünde çarpıcı çağdaş heykelleri ziyaret edebilirsiniz.

Alicja Kwade, ParaPivot (sempiternal clouds), 2021.

Geçtiğimiz hafta açılan uluslararası sanat sergisi Desert X’in üçüncü ayağı için sipariş edilen eserler, sanat yönetmeni Neville Wakefield ve küratör César García-Alvarez iş birliğiyle seyirci karşısına çıkıyor.

Eduardo Sarabia, The Passenger, 2021.

Bu yılki enstalasyonların teması, çölü hem bir “yer,” hem de bir “fikir” olarak keşfediyor. Buranın yerlisi olan insanların tarihine saygı duyarak oluşturulan sergi, politik, sosyal ve kültürel bağlama odaklanarak işleri göstermeye yardımcı oluyor.

Nicholas Galanin, Never Forget, 2021.

Konumu ve insanlarını onurlandırmak amacını taşıyan bu yılki program, Desert X ekibi tarafından yayınlanan şu şekilde betimleniyor: “Daha önceki DesertX sergilerinde keşfedilen temalar üzerine inşa edilerek, geleceğimiz ve kimliğimizin devamlılığı için gerekli olan fikirlere ve Coachella Vadisi’nde konumlanan birçok topluluğunun geçmişlerine, gerçeklerine daha derinlemesine bakacak.”


Zahrah Alghamdi, What Lies Behind the Walls, 2021.

Çarpıcı enstalasyonlardan bazıları arasında Xaviera Simmons’ın dokunaklı reklam panoları; Nicholas Galanin’in ikonik Hollywood tabelasını yeniden ele alan Indian Land adlı çalışması ve Suudi sanatçı Zahrah Alghamdi’nin heykeli, çim ve çimento yüklü katlanmış halılar gibi görünen malzemeler kullanarak oluşturduğu bir barikatı bulunuyor.