Designblok: Prag’ın Küresel Yaratıcı Kimliği

06 Kasım 2018

Ülkenin gelecek vadeden yeteneklerini sergilemek için yola çıkan Designblok, Çek tasarımı için küresel bir platform olmaya devam ediyor.

"Yerel yaratıcı kollektif Okolo, kapılarını Milan merkezli küratör Maria Cristina Didero'nun görsel bir yön çizen sözlerle oluşturduğu sergisine açtı. Didero'nun röportajları, makaleleri ve küratöryel metinleri tercüme edilerek Nendo, Snarkitecture ve Ron Gilad tarafından 3D posterlere dönüştürüldü."

Geçtiğimiz hafta Prag'da bir kutlama havası vardı. Çekoslovakya'nın kuruluşunun 100. yılı kutlamalarının yanı sıra, aynı tarihlerde uluslararası bir festival olan Designblok'un da 20. yılı için yaratıcı topluluklar bir araya geldi. Güçlü uluslararası kimliğe sahip tasarım sergisi farklı konseptteki bölümleri ile tasarımın farklı yönlerine odaklanan işleri ortaya koydu. Bunlar arasında şovun özel konuklarından olan İspanyol tasarımcı Jaime Hayon’ın işleri ve altıncı edisyonuyla Avrupa’ki yetenekleri destekleyen Diploma Selection sergisi öne çıkanlardı.

Manifesto
18. yüzyıldan kalma bir barok binanın çevresinde kurulan sergide son 20 yılı şekillendiren Çek Cumhuriyeti ve dünyadan 14 tasarımcı, Manifesto başlığı altında enstalasyonlarını Colloredo-Mansfeld Palace’da sergiledi. Lasvit sanat yönetmeni Maxim Velčovský, tiyatro salonunda 5000 boş altın metal kutu kullanarak labirent benzeri bir heykel yarattı. Süslü tavan ve duvarlar ile uyumlu, güçlü görsel etkisiyle boş kutular, günümüz toplumunda hedonizmi sembolize edecek şekilde tasarlanmış.

Mekanın başka bir yerinde, Jaime Hayon tasarımlarını kullanarak çok katlı bir kutlama pastası oluştururken, yan taraftaki odada, Diploma Selection yarışmasının eski kazananı Madridli Jorge Penadés, çağdaş doğrama ve camdan oluşan masalar ve deri kayışlarla bağlanan cam dolaplarla modern tasarım fikriyle oynuyor.

Art House
Art House, Designblok’ın tasarım ve sanat arasındaki çizgide, çığır açan işleri sergilediği bölüm. Ulusal Müze'nin Lapidarium binasında yer alan sergide Matteo Cibic, Philippe Cramer ve Marcin Rusak'ın çağdaş ve deneysel işleri, etkileyici Gotik dönem heykelleri arasına dağılmış halde, eski ile yeni arasında ilginç bir diyalog içine giriyor.


Diploma Selection
Diploma Selection ödüllerinin altıncısında malzeme ile oynayan yetenekli 15 Avrupalı tasarımcının işleri Výstaviště Praha Holešovice'deki Endüstri Sarayı’nda yer aldı. Öne çıkarılanlar arasında, Çek Teknik Üniversitesi’nden Monika Fišerová ve Prag'ın Sanat, Mimarlık ve Tasarım Akademisi'nden Johana Němečková'nın metal dış mekan mobilyaları serisi, hibrid ayna ve ekranlar dahil, genç Çek mezunların projeleri yer aldı. Central Saint Martins mezunu Charlotte Kidger ve Maastricht Güzel Sanatlar ve Tasarım Akademisi mezunu Alexander Schul, yenilikçi malzeme kullanımı ile montajı kolay geri dönüştürülmüş plastik mobilyaları; MoMA küratörü Juliet Kinchin, galerist Rossana Orlandi ve tasarımcı Ineke Hans’dan oluşan jüri tarafından ödüle layık görüldü.

Maria Cristina Didero’dan Designers
Yerel yaratıcı kollektif Okolo, kapılarını Milan merkezli küratör Maria Cristina Didero'nun görsel bir yön çizen sözlerle oluşturduğu sergisine açtı. Didero'nun röportajları, makaleleri ve küratöryel metinleri tercüme edilerek Nendo, Snarkitecture, Ron Gilad ve daha fazlası tarafından tasarım yıldızlarının ardındaki anlatıları açığa çıkaran sözler grafik ve canlı 3D posterlere dönüştürüldü. Buna ek olarak, Okolo, Francesco Molteni tarafından yönetilen Didero'nun radikal tasarım hareketini anlatan, SuperDesign filminin Çek Cumhuriyeti’ndeki prömiyerine ev sahipliği yaptı.