digitalSSM’in “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesi devam ediyor

15 Haziran 2020

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde başlatılan, “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” araştırma projesi, yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue iş birliğinde devam ediyor.

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde başlatılan, “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” araştırma projesi, yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue iş birliğinde devam ediyor.

Proje kapsamında bu ay digitalSSM yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın moderatörlüğünde medya arkeoloğu, arşiv uzmanı ve dijital sanat konservatörü Ben Fino-Radin, “Yazılım Tabanlı Sanat Eserleri için Bulut Tabanlı GPU Sanallaştırmayı Kullanma” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Ben Fino-Rodin konuşmasında yazılım tabanlı sanat eserlerinin sergilenmesi ve gösterimi sürecinde, özel donanımların pahalılığı, bakım zorunluluğu ve tek kişinin deneyimine göre tasarlanması gibi sebeplerden dolayı yaşanan zorlukları ele alacak. 

Fino-Rodin ayrıca yazılım tabanlı sanat eserlerinin sergilenmesi ve erişimi bağlamındaki gelişmeleri sunacak, kurucusu olduğu laboratuvar Small Data Industries'in sanatı daha erişilebilir kılmak için bu teknolojileri nasıl kullandığını paylaşacak.

19 Haziran, saat 17:00’te Zoom üzerinden gerçekleşecek konferans, kayıt yaptıran herkese açık ve ücretsizdir. Etkinlik dili İngilizcedir. Kayıt için tıklayınız.


Ben Fino-Radin Hakkında

Ben Fino-Radin, dünyanın sanatsal kaydının kalıcılığını ve bütünlüğünü koruyarak toplumu desteklemeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan, New York merkezli Small Data Industries adlı laboratuvarın kurucusudur. Dijital konservatör olarak çalıştığı Rhizome’da koruma girişimlerine öncülük eden Fino-Radin, daha sonra New York MoMA’da Yardımcı Medya Konservatörü olarak görev aldı. Aynı zamanda yine aynı kurumun dijital depo tasarımını ve geliştirmesini yönetti. Pratt Institute'tan güzel sanatlar ile çevrimiçi kütüphane ve bilgi bilimi alanlarında yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. New York Üniversitesi (NYU) Hareketli Görüntü Arşivleme ve Koruma programında misafir öğretim üyesi olarak görev almıştır.