Dijital Minimalizm; KonMari yöntemi

11 Mart 2019

Bir fazlalıklardan arınma ritüeli olarak; KonMari.

Marie Kondo’nun ‘Tidying Up’ kitabını okuyanlar olaya biraz daha aşina olacaktır. Aslında bu kitap için bir nevi ¨daha azıyla yetinmek isteyenler için kendi kendine yardım kılavuzu¨ da diyebiliriz.
Marie Kondo, Japon ev düzenleme sanatı olarak ‘Konmari’ adını verdiği bir metodun sahibi. Hayatınızı sadeleştirmeye evinizden başlamanız gerektiğini söylüyor. Elinize aldığınız bir eşyanın size nasıl bir duygu kattığını anlamanız gerekiyor. Eğer ki elinize aldığınızda size haz vermiyorsa atın gitsin diyor Kondo…


Ancak günümüz teknoloji çağında her ne kadar fiziksel eşyalardan kurtulabiliyor olsak da, vücudumuzdaki birikmiş gereksiz dijital verilerden kurtulabilmek için bir rehber yok. Bu yüzden dijital minimalizm için çok daha büyük bir efor sarf etmemiz gerekiyor. Hiç kimse size 100 kb’lık bir fotoğrafın hafızanızda nasıl daha az yer kaplayacağı hakkında bir bilgi vermiyor. Aslında her birimizin bu kadar çok yanlış ve gereksiz bilgi bulunan internet ortamından bir nebze olsun uzaklaşmaya ve Konmari yöntemini biraz olsun dijital versiyona uyarlayarak, sahip olduğumuz gereksiz dijital platformlardan uzaklaşmaya ihtiyacımız var. 
Kendimizi haftanın belirli günleri dijital detoks uygulayarak eğitebilir ve teknolojinin sosyal ilişkilerimize verdiği zarardan biraz olsun kurtulabiliriz. Şimdi sizler de elinizdeki telefon ve bilgisayarları beş dakikalığına da olsa bir kenarı bırakın ve içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmaya çalışın.