Dijital Van Gogh İzinde

01 Mart 2019

Ölümünden sonra başarıya kavuşan ‘’talihsiz yetenek’’ Vincent Van Gogh’un dijital eserlerinin içinde yer almanız Carrières de Lumières sayesinde mümkün.

‘’Hiçbir şeyi net olarak bilmiyorum; ama yıldızlara bakmak düş kurmamı sağlıyor.’’ Van Gogh

Van Gogh hayranları 1 Mart itibari ile Carrières de Lumières sanat merkezinin ev sahipliğinde ‘’Starry Nights’’ sergisini gezebilirler. 7.000 m2’ye yayılan sergi, görsel ve müzikal anlamda doruk noktada bir prodüksiyon sunuyor. Hollandalı ressamın ölümünden önceki son 10 yılda resmettiği 2.000’den fazla eser, sergi için dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonlardan elde edilerek tekrardan dijital platformda hayat buldu.

Sergide ressamın büyük işlerinden, The Potato Eaters, Starry Night, Sunflowers, The Bedroom büyük duvarlara projektörlerle yansıtılacak. Böylece sanatçının farklı dünyasını 15 metrelik duvarlar boyutunda görebilirsiniz; şiirsel bulutları , güneşi ve portreleri detaylıca incelemek için bulunmaz bir fırsat. İlk dönemlerinden de eserlerin görülebileceği seçki, güneşli manzaralardan geceye, otoportlere ve ‘’still life’’larına kadar uzanıyor.

Meşhur fırça darbelerini yakından inceleyip, gölge ve ışık oyunlarının tadına varıp, sanatçının derin dünyasına girmemek kaçınılmaz. Bu görsel ve müzikal deneyimi Culturespaces’e ve Gianfranco Iannuzzi, Renato Gatto ve Massimiliano Siccardi’ye borçluyuz. Yıldızlı gecelerin ve muhteşem manzaraların içine Ocak 2020’ye kadar davetlisiniz.

carrieres-lumieres.com