Dikkate Değer Yedi Moda Markası

16 Mart 2023

New York merkezli MAGIC ve Coterie ticaret fuarlarında öne çıkan 7 yeni nesil moda markasını mercek altına alıyoruz.

Büyüklüğü, katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla ABD’nin ve dünyanın en önde gelen moda fuarlarından MAGIC ve Coterie ticaret fuarları, 21-23 Şubat tarihleri arasında New York'taki Jacob K. Javits Center'a geri döndü. Her iki fuarda da, gelişmekte olan markalar ve yeni tasarımcılar, 2023 baharı için hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar koleksiyonlarını görücüye çıkardı. New York Coterie ve MAGIC defilelerinden öne çıkan 7 yeni nesil moda markasını sizler için derledik.

Autumn Adeigbo 

Tasarımcısı Autumn Adeigbo’nun ismini taşıyan New York merkezli marka, yerel üretime dayalı etik anlayışı ve sürdürülebilir yaklaşımıyla öne çıkıyor. Yer verdiği detaylar arasında çok sayıda pazen, ekose, at amblemi, temel Afrika baskıları, vegan deri yanı sıra süet ve deri karışım, saçak detayları, elbiselerin üzerine katmanlı korseler yer alıyor. 


Piper & Skye

Joanna MacDonald tarafından kurulan Piper & Skye, sürdürülebilirlik ve lüks arasındaki uçurumu kapatmak için 2015 yılında Toronto ve New York'ta piyasaya çıkan, gelişmekte olan bir lüks çanta markası. Marka malzeme tedariki, biyoçeşitlilik ve ekosistem yenilenmesi ile ilgili standartları da karşılıyor. 


Freyrs Eyewear

Freyrs Eyewear son tüketici için gerçek değer yaratma misyonuyla 2016 yılında Chicago'da kuruldu. Mükemmel netlik ve yüzde 100 UV korumalı hipoalerjenik paslanmaz çelik (metal çerçeveler için) polikarbonat lensler kullanıyorlar. Tüm aynalı lensler çizilmez ve yağ önleyici kaplamalara sahiptir. Marka, plastik çerçeveleri için yüksek kaliteli polikarbonat veya biyolojik olarak parçalanabilen asetat kullanıyorlar.


Mozhdeh Matin

Tasarımcı Mozhdeh Matin, 2015 yılında ilk hazır giyim markası Mozh Mozh'u piyasaya sürdü. Marka; topluluk, miras ve zanaatkarlık kurallarına sürekli odaklanarak 2022'de yeniden hikayesini oluşturdu. Mozhdeh Matin, tasarımda biçim ve ayrıntıyı vurgularken Peru tekstillerini ve tekniklerini koruyan zanaatkarlarla çalışan lüks bir markadır. Peru'ya özgü alpaka ve pamuk gibi en kaliteli malzemeleri kullanıyorlar. Geleneksel teknikleri yenilemeye çalışıyorlar ve yerli köylerin zanaatkarlarıyla çalışma ittifakları kurmaya devam ediyorlar. 


Abrand Jeans

Abrand Jeans 2013 yılında piyasaya sürüldü ve Melbourne, Avustralya merkezli ThreeByOne (aynı zamanda Neuw Denim ve Rolla's Jeans'in de sahibi) tarafından kuruldu. En sıcak denim trendlerini sunmayı taahhüt ediyorlar fakat bunu uzun süreli kalite göz önünde bulundurularak yapıyorlar. 


Amambaih

Tekstillerin tümü Paraguay'daki yerli kadın zanaatkarlar tarafından el yapımıdır ve ayakkabılar İspanya'da el yapımı olarak üretiliyor. Marka, 2022 baharında Chloé'nin kreatif direktörü Gabriella Hearst ile ilk yaratıcı işbirliğine giriş yaptı. 


Zimo 

Zimo, 2021'de Asya mirasını “belgesel vizyonlar" aracılığıyla kutlamaya odaklanan gelişmekte olan bir tasarımcı markası olarak piyasaya sürüldü. Tasarımcısı Zimo'yu piyasaya sürmeden önce Proenza Schouler, 3.1 Phillip Lim ve Prabal Gurung gibi isimlerle çalıştı.