Dingin, Modern ve Entelektüel: STUTTGART Kütüphanesi

06 Kasım 2016

Kitapların ve insanların sade bir tasarıma renk ve ruh kattığı bu yapı bugün belki de dünyanın en güzel kütüphanelerinden bir tanesi.

Bu muhteşem bina Kore asıllı Almanya merkezli mimar Eun Young Yi tarafından oluşturuldu.

Fiziksel olarak bir kitabı elimizde tutarak okuma ve onu ekrandan takip etme ikilemi, hangisinin daha gerçek olduğu üzerinden yürüyen ve uzun süredir varolan bir tartışma konusu. Pazar sabahları kahvaltı sofrasında gazete kokusunu duyma alışkanlığı tamamen nostaljik bir olguya dönüşebilir gelecekte. Değişimi sorgulamadan büyük bir heyecanla kabul edip adapte olanların yanında, geleneksel tavırlarından ödün vermeyi istemeyen bir kesim var ve belki de her zaman olacak. Bu ikinci grup için de kütüphaneler her zaman kutsal mekanlar.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi son zamanlarda özellikle bu kesimin dikkatini oldukça çeken bir yapı. Bu muhteşem bina Kore asıllı Almanya merkezli mimar Eun Young Yi tarafından oluşturuldu. İlhamını Antik Pantheon’dan alan yapı lineer bir kalp şekline sahip. Bu kalp formu mekanın merkezini oluşturuyor. Burası tavandan gelen doğal ışığı oldukça verimli kullanan, çok katlı bir toplantı bölümü. Binanın dış yüzü çok net ve geometrik bölümlerle ayrılmış bir ızgara görünümüne sahip. Kitapların ve insanların nötr tasarıma renk ve ruh kattığı bu yapı bugün belki de dünyanın en güzel kütüphanelerinden bir tanesi.