Dior Maison ve Pierre Yovanovitch'den Yeni Koleksiyon

18 Mayıs 2022

Dior Maison, Fransız iç mekan tasarımcısı Pierre Yovanovitch ile bir araya geldi ve bu birlikteliğin sonucunda ortaya çıkan özel koleksiyon, St. Moritz’deki Nomad Tasarım ve Sanat Fuarı’nda beğeniye sunuldu.

Dior Maison, Fransız iç mekan tasarımcısı Pierre Yovanovitch ile bir araya geldi ve bu birliktelik sonucu masaüstü objelerden oluşan 15 parçalık koleksiyon, St. Moritz’deki Nomad Tasarım ve Sanat Fuarı’nda beğeniye sunuldu.


Fransa’nın güneyinde kendilerine bir yaşam kurmuş olan Christian Dior ve Pierre Yovanovitch’in, her iki Maison’un tasarım anlayışlarını yansıtan koleksiyon için oluşturdukları bu birliktelik, yörenin yaşam stilinden ilham alıyor.


Dior DNA’sını kusursuz bir şekilde yansıtan iş birliği, bir yaşam stilinden yola çıkılarak geleneksel işçilik tekniklerinin modern tasarımlar üzerinde daimi bir mükemmeliyetçilik anlayışıyla uygulanması üzerine kurgulanıyor. 

Pierre Yovanovitch tarafından Dior Maison için tasarlanan koleksiyon, iki farklı hikayenin kesişim noktasında yer alıyor. Bir tarafta, Fransa’nın Var ilindeki Montauroux köyünde yer alan ve Christian Dior’un 1950’li yıllarda sahip olduğu Colle Noire Şatosu; diğer tarafta, 65 km uzakta, Pierre Yovanovitch’in geçtiğimiz 10 yılda yeni bir hayat verdiği Fabrègues Şatosu.


15 parçadan oluşan koleksiyon, bölgenin güzelliğiyle olan bağları yansıtması açısından, yaşamın tatlılığından zevk almaya davet etmek üzere tasarlandı. Saf ve fonksiyonel oluşuyla öne çıkan koleksiyon, Pierre Yovanovitch’in işçilik anlayışını kutluyor.


DIOR Maison X Pierre Yovanovitch, geleneksel ahşap işçiliği tekniklerini, nitelikli materyaller ve el üflemesi camlarla bir araya getiriyor.  Koleksiyon, yerel olmasının yanında güzellikleri ve zamansızlıklarıyla sürdürülebilir materyallerden oluşuyor.

İş birliği, 1970’li yıllardan bu yana Dior Maison’un Gabriella Crespi gibi modern tasarımın en büyük isimleriyle bir araya geldiği projelerin devamı olma niteliğini taşıyor.