Dior, Parley for the Oceans ile Sahilde

19 Nisan 2023

Dior'un yüzde 96'sı geri dönüştürülmüş kumaşlardan oluşan yeni "eko-yenilikçi" erkek plaj kıyafeti kapsül koleksiyonu, kar amacı gütmeyen Parley for the Oceans ile ikinci bir işbirliği yapıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Dior, erkek giyim sanat yönetmeni Kim Jones tarafından dünyanın dört bir yanındaki adalardan toplanan geri dönüştürülmüş malzemeler ile hazırlanılacak olan, Parley for the Oceans işbirliğindeki ilk koleksiyonlarını açıklamıştı.Yaz yaklaşırken, Dior ve Parley for the Oceans plaj için bir kapsül koleksiyonunda bir kez daha birleşerek, Parley'nin denizlerdeki plastik kirliliğini önleme konusundaki öncü çalışmasıyla, Paris evinin rakipsiz becerisini birleştiriyor. Her yıl sekiz milyon tondan fazla plastik çöp okyanusa karışıyor; 2012'den bu yana, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışan Parley, bu atığı durdurmaya ve deniz plastiğini çeşitli yenilikçi yöntemlerle kullanmak üzerinde çalışıyor.


Dior ve Parley arasındaki işbirliği uzun süredir devam ediyor; Jones, 2019'da marka ve CEO'su ve kurucusu Cyrill Gutsch ile birlikte denizlerdeki plastik atıklardan ve olta takımlarından üretilen yeni iplikler ve kumaşlar üzerinde çalışmaya başladı. Paris'teki tarihi Dior atölyesinde çalışan bu geri dönüştürülmüş malzemeler, gofre kumaş, "ipeksi" örgüler ve Dior Oblique motifini içeren yeni bir teknik kumaş haline getirildi. Ortaklığın umudu, "modanın daha eko-yenilikçi, sürdürülebilir bir geleceğine" doğru ilerlemekti ve öyle olmaya da devam ediyor.
Gutsch, "Bir parça Dior x Parley giymek bir isyan eylemidir" diyor. "Bu, senin o çevre problemini çok önemsediğini gösteriyor. Karşı karşıya olduğumuz çevre krizini yaratıcı ve iyimser bir şekilde çözmek istediğini gösteriyor” diye belirtiyor.

 

Yeni koleksiyon, "Dior ile doğayı birleştiren derin, kopmaz bağlardan" ilham alıyor; özellikle, ev kurucusu ve modacı Christian Dior'un çiçeklere ve bahçelere olan sevgisi, Normandiya, Granville'deki uçurumun tepesindeki villa Les Rhumbs'ta annesinin değerli gül bahçesine baktığı bir çocukluktan doğdu (bu koleksiyona uygun olarak, bahçe bahçe okyanusa bakıyordu). Jones da çocukken Tanzanya, Etiyopya, Botsvana ve Karayipler arasında yaşayarak doğayla iç içe büyüdü ve vahşi yaşam yayıncısı Sir David Attenborough'u "stil ikonu" olarak selamladı.

 

Gutsch, "Kim Jones ve fantastik ekibiyle birlikte, maddi devrimi yürütmenin bir fedakarlık değil, yeni bir arzuya cevap vermek olduğunun kanıtını sunuyoruz. Okyanusları korumak, iklimimizi korumak ve geleceğimizi korumak için" diyor.