Dior Resort Koleksiyonuna İtalyan Dokunuşu

04 Ağustos 2020

Fransız modaevi Christian Dior, 2021 Resort koleksiyonunu, ilhamını Maria Grazia Chiuri’nin İtalyan köklerinden alan görkemli bir şov ile Piazza del Duomo’da tanıttı.

Resort şovları moda endüstrisi için kritik bir nokta haline geldi. Pandeminin sebep olduğu masrafları ve çevresel etkilerini düşünen bazı büyük isimler koleksiyonlarını iptal etmişti. Öte yandan, resort koleksiyonları mağazalarda ve e-ticaret sitelerinde en uzun süre kalan çok önemli bir koleksiyon.


Dior’un 2021 Resort şovunun adresi, Puglia'da küçük bir kasaba olan Lecce'deki Piazza del Duomo'ydu. Güney İtalya, ülkenin kuzey kısmından bir ay sonra yeniden açıldı. Modeller, Dior’un geniş ekibinin yanı sıra, şovu ön sırada izleyenler arasında bu kez balkonlarından katılan Lecceliler de vardı. Dior’un etkinliklerine katılmak için uçuşlar yakalayan ünlüler, influencerlar ve moda basını üyeleri bu sefer beklenen 20 milyon dijital izleyici arasındaydı. 


Chiuri, Dior’un Resort koleksiyonunu ile geleneklerini saygı duruşunda bulunurken, bölgenin yerli el sanatlarını ve zanaatkarlarını öne çıkarmak istediğini fark etti. Marinella Senatore, koleksiyonun motiflerinde de yer alan aynı zamanda meydanı çevreleyen süslemeleri tasarlarken; Marilena Sparacsi, Chiuri'nin elbiselerinden birini süsleyen nadir tombolo işlemeden sorumluydu. Koleksiyonun dokuma parçaları ise kız kardeşler Giulia ve Lucia Starace tarafından kurulan Le Constantine Vakfı tarafından oluşturuldu. Diğer birçok iş birliği yapılan lokal isimlerin arasında orkestra ve dans şirketi de Lecce merkezliydi.


90 look’tan oluşan koleksiyon, hazır giyim ve haute couture arasındaki farkları sildi. Bunların arasında önlük elbiseler, saçaklı etekler ve el örgüsü kazaklar vardı. Chiuri, “Yerel halkın geleneklerinin değerini anlamaları önemlidir” diyor. “Muhtemelen Dior'da bu dört yıl boyunca anladığım en önemli şey - Paris'te gelenekleri ile gurur duyuyorlar çünkü  moda onların kültürel mirasının bir parçası. Ancak İtalya'da da aynı tavır yok. Muhtemelen, bu gelenekler evde kadınlar tarafından yapıldığı için, ev işi olduğu fikri var. Bunun yaratıcı bir iş olduğunu düşünmüyorlar. Aynı değeri vermiyorlar. Kutlamıyorlar. Bu şovla yerel halka bu konuda farklı bir bakış açısı sunmayı umuyorum. Bu sadece dışarıdaki kitlemizle bir diyalog değil, aynı zamanda bölge ile de bir diyalog,” diyerek ekledi.