Dior Sonbahar 2022 Koleksiyonu

28 Aralık 2021

Kendi kuşağının en başarılı tasarımcılarından olan ve elinin değdiği her moda evini dönüştüren Maria Grazia Chiuri, Dior Sonbahar 2022 koleksiyonu ile kendisini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Bu yeni koleksiyon ile, dünyanın Christian Dior algısına adeta meydan okuyarak markanın alışılmış algısına göre romantizm ve kırılganlığa hitap etmek yerine, ekose, motorcu şortları, ceket ve kravatlar giymiş bir grup genç kadın ve okul üniformalarına asi dokunuşlar ekledi. Koleksiyonun ana parçalarından olan üniformaların kişiselleştirilerek değiştirilmesi,  aynı grubun parçası olup da kalabalıktan sıyrılmak isteyenleri simgeliyor.


 

Chiuri bu koleksiyonda, Dior’un çevresindeki kadınlarla olan yakın ilişkilerini yeniden gözden geçirerek, başarısına katkıda bulunan kadınları ön plana çıkarmayı hedefledi. Düşünce sürecini tetikleyen kişi ise, Fransız direnişinin bir üyesi olarak bilinen ve Justine Picardie’nin yeni kitabi Miss Dior’da hayatı belgelenen Catherine, Christian Dior’un kız kardeşi. Diğer ilham kaynakları arasında da Dior’un evini inşa etmesine yardım eden güçlü karakterler yer alıyor; eksantrik Mitzah Bricard, Dior basın sorumlusu Suzanne Luling ve Dior tasarım stüdyosu direktörü Madame Raymonde Zehnacker.