DIOR Sonbahar-Kış 2021 Koleksiyonu

08 Temmuz 2021

Maria Grazia Chiuri’nin tasarladığı Dior koleksiyonlarının kısıtlamalar döneminde çoğunlukla filmler aracılığıyla sunulmasının ardından, yüksek modanın değerleri yeniden ele alınıyor.

Maria Grazia Chiuri’nin tasarladığı Dior koleksiyonlarının kısıtlamalar döneminde çoğunlukla filmler aracılığıyla sunulmasının ardından, “haute couture”ün değerleri yeniden ele alınıyor. Kumaşın maddeselliği forma evrilirken, işlemenin yıkıcı dili performansa dönüşen bir projeyle ifade ediliyor. Şiirsel zevke benzer bir enerji; stil, hareket ve tavrın kesişim noktasında duruyor.

Tekstil araştırmaları aracılığıyla ortaya konan parçalar; kare desenleri, tüvitler, dokular ve siyah ile beyazın farklı boyutları aracılığıyla inovatif çarpıklıkla çalışılan örgü yapılarını gözler önüne seriyor.


Maria Grazia Chiuri tarafından tasarlanan Haute Couture Sonbahar-Kış 2021-2022 Koleksiyonu, tekil bir bağlamdan oluşuyor. “Mevcut olmaya” dönüş, dikkatin elle tutulabilen maddeselliğe yöneltilmesini gerektiriyor. Bu maddeselliği sanal çağda tercüme etmek, aynı zamanda işlemeyi yeniden yorumlamak anlamına geliyor: Yalnızca bir dekoratif süsleme aracı olarak değil; görme ve dokunma duyularıyla bağlantılı bir element olarak.

Fransız sanatçı Eva Jospin’ın çalışması olan “Chambre de Soie” (İpek Odası), Roma’daki Colonna Sarayı’nda bulunan “Salle aux Broderies”den ilhamla duvarlarda sergilenen gerçek boyutlarda işlemelerle defileye fon oluşturuyor. Bu tasarım, koleksiyonda muazzam pliler, dikişle verilen formlar ve elde örülen zincirlerle Mösyö Dior’un çok sevdiği nude ve toz mavisi renklerde beden üzerinde oluşturulan desenlere kıymetli bir dekor teşkil ediyor. Hayran bırakan işçiliğiyle yeşil elbise de bu olağanüstü çalışmalar arasında yerini alıyor.