Dior Tasarımları Roma Sahnesine Sanatsal Bir Giriş Yapıyor

29 Nisan 2019

Maria Grazia Chiuri ; “Mümkün olan her tür formda ve varyasyonda dans etmek benim için çok önemli bir referans çerçevesi”.

¨Mümkün olan her tür formda ve varyasyonda dans etmek benim için çok önemli bir referans çerçevesi” diyor, sanat yönetmeni Maria Grazia Chiuri ve ekliyor, “Vücudun tüm olanaklarından yararlandığı için dans beni etkiliyor ve ilham veriyor.”

Dansın uzun yıllar boyunca Fransız kökenlerle ilişkisi vardı. 1955'te Christian Dior, Kraliyet Bale yıldızı Margot Fonteyn'in gelinliklerini tasarladı ve otobiyografisi ile birlikte koleksiyonu başlı başına bir “bale gösterisi” olarak gösteren metaforlarla donattı.
S/S 2019 koleksiyonu için tasarımcı Chiuri, baş dansçıları Isadora Duncan ve Loe Fuller'ın gücünü ve kadınlığını, ten rengi tonlarda, pileli tül eteklerle ve tüylü elbiselerle sunuyor. Tasarımcıya eşlik eden şovda, koreograf Sharon Eyal ile işbirliği yapılmış. “Dansın her formu, bedenimi yeniden keşfetmemi sağlıyor.” diyor Eyal.
29 Mart Perşembe günü, tasarımcı besteci ve müzisyen Philip Glass’a adanmış bir bale olan Nuit Blanche, Teatro dell’Opera di Roma’da sahne aldı.Nuit Blanche, Glass'a adanmış, solo piyano için desteklenmiş, yaylı orkestra eşliğinde ve Sébastien Bertaud'un koreografisi olan Tirol Concerto'ya (2000) göre ayarlanmış üç bale performansından sadece biri. “Müzik, doruk noktasına ulaşmak için sürekli artarak insanın içinde ruhsal bir tını uyandırır. Bu şekilde, dans da patlayıcı bir enerjiye dönüşerek yoğunlaşır,”diyor direktör Eleonora Abbagnato. Nuit Blanche için tasarlanan kostümlerde ise tasarımcı Chiuri ile işbirliği yapıldığını söylüyor ve ekliyor, “Kostümlerin performanstaki hareketlere rahat ve uygun olmalarını sağlamak için birlikte çalıştık”.
Bale için, hafif ve hareket esnekliğini arttıracak kumaşlardan, yıldız dansçılar Abbagnato ve Friedemann Vogel için olanlar da dahil olmak üzere 16 kostüm hazırlandı.Toplamda 400 metre tül kullanıldı ve 1500 çiçekten oluşan her kostümün tasarımında sekiz kişi çalıştı. Chiuri, Abbagnato için parıldayan sedef rengi tonlarında hem triko hem de tülden parçalar yarattı. Balerinlerin eteklerinde kullanılan çiçek detayları, hem Dior’un çiçeklere karşı olan sevgisini hem de Chiuri’nin kitap okuma sevgisini ifade ediyor.