Dior’un 70 Yılı Birleşik Devletler’de

18 Aralık 2018

Dior moda evinin tarihini ve varoluşunu irdeleyen sergi, Denver Art Museum’da açıldı. OMA / Shohei Shigematsu tarafından tasarlanan kurgu, ciddi bir retrospektif sunuyor.

"Bu sergide de Shigematsu, kullandığı diğer alan materyalleri ve giysi eşleştirmeleriyle, izleyicinin hayal kurması için alan sağlıyor, Dior’un ilham kaynaklarını ve fikirlerini kontrastlar arasından kendi yoluyla bulmaya yönlendiriyor."

İki yüzün üzerinde couture parçayı, sanat işlerini, aksesuarları, mücevherleri, fotoğrafları, skeçleri, videoları ve diğer arşiv materyallerini barındıran geniş ‘Dior: From Paris To The World’ isimli sergi, aslında Dior’un Birleşik Devletler’deki ilk retrospektifi. Galerinin içindeki odalara yayılan Dior dönemleri, mekandaki alüminyum paneller, dokular ve kumaşlarla, her bir Dior parçasını boş duvarlardan çok daha iyi çerçeveliyor. Özellikle alüminyumun sert etkisi ve giysilerin yumuşak kıvrımları, markanın hikayesini dengeli bir şekilde anlatıyor.


Genellikle moda sergilerinde gösterilen objeler, ziyaretçilere daha yakın bir ilişki kurmak üzerine kurgulanırlar ki bu kıyafetler satış unsuru oldukları için doğaldır. Bu sergide de Shigematsu, kullandığı diğer alan materyalleri ve giysi eşleştirmeleriyle, izleyicinin hayal kurması için alan sağlıyor. Markanın ülkedeki ilk sergisinde, kurduğu bu iletişim yoluyla, izleyicinin Dior’un ilham kaynaklarını ve fikirlerini kontrastlar arasından kendi yoluyla bulmasına yönlendiriyor.


Dior: From Paris To The World, Denver Art Museum’da Mart 2019’a kadar görülebilir.