Dior’un dikkat çeken set tasarımı

31 Ocak 2020

Paris’te sergilediği Haute Couture koleksiyonu için feminist sanatçı Judy Chicago ile çalışan Dior kadının gücünü podyuma yansıttı.


Paris Haute Couture Moda Haftası’nın öne çıkan koleksiyonlarından birisi şüphesiz Dior’a aitti. Ancak defilenin en dikkat çeken yanı Maria Grazia Chiuri’nin tasarımlarından çok “What if women ruled the world?” (Ya dünyayı kadınlar yönetseydi?)  sorusunun dile getirildiği podyum tasarımıydı.


Herkesi kadınların yönettiği bir dünyayı hayal etmeye davet eden şovun seti Amerikalı feminist sanatçı Judy Chicago tarafından tasarlandı. Chicago'nun ikonik feminist çalışması The Dinner Party'den ilham alan ve her biri bir soru ile işlemeli 21 panelden oluşan podyum izleyicileri kadınların yönettiği bir dünyayı hayal etmeye davet etti.


The Female Divine isimli enstalasyon için Mumbai merkezli Chanakya El Sanatları Okulu’ndan 150 kadın ve öğrenci ile birlikte çalışan Chicago ve ekibi enstalasyon için gerekli olan panellerin elde hazırlanması için 2.800 saat harcadı.


Dior’un baş tasarımcısı Maria Grazia Chiuri ve Chicago koleksiyonun tasarım aşamasında birlikte çalışmış. Bir önceki couture koleksiyonundan oldukça etkilenen Chicago, Chiuri ile bu sezon pagan tanrılarından ilham almış. Antik Yunan tanrısı Athena’dan ve Rönesans’ın önemli sanatçılarından Boticelli’nin ünlü tablosu Primavera’dan etkilenen koleksiyon kadınlığı ortaya çıkartırken kadının ilahi bir varlık olduğunun da altını çiziyor.