Dior’un Görsel Tarihi Kitap Oldu

24 Kasım 2022

Dior ile moda fotoğrafçısı Sarah Moon’un uzun yıllara dayanan iş birliği, üç kitaptan oluşan bir set ile tekrar ölümsüzleşti.

Bir yanda moda tarihinin en önemli Fransız modaevlerinden Dior, bir yanda uzun yıllardır bu prestijli markayla çalışan Parisli moda fotoğrafçısı Sarah Moon. Ve ikisinin iş birliği ile ortaya çıkan, üç kitaptan oluşan bir arşivlik eser: ‘Dior by Sarah Moon.’Moon’un kendine has uçucu, gizemli, bulanık ve görkemli fotoğraf anlayışı ile Dior arasındaki diyaloğun temeli, uzun yıllara dayanıyor. Modaevinin bugünkü kadın giyim kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri başta olmak üzere, Bay Christian Dior’un kendisi de dahil; modaevinin başına geçmiş Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano and Raf Simons gibi isimlerin kült tasarımlarını fotoğraflayan Moon’un karelerini, feminenliğe zarif bir övgü olarak da yorumlayabiliriz. Setteki üç kitabın siyah-beyaz sayfaları arasında 1947’de kurulan moda evinin ilk gününden bugüne uzanan bir gezintiye çıkarken; bir yandan yakın dönem moda tarihini yakın anımsıyoruz. 

Maria Grazia Chiuri’den dinleyelim: “Sarah Moon’un sanatı, bilinçaltımızdaki düşünce ve dürtüleri görünür kılabilmesinde, onları açıklanması zor ambiyanslar içinde yakalayabilmesinde yatıyor. Tam da bu yüzden, Dior için içinden geçtiğim yaratım süreçlerini Sarah’dan daha iyi somutlaştıracak biri olamazdı.”