Dior’un İlhamını Tarihten Alan 2023 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

10 Ekim 2022

Tuileries Bahçesi’nin kalbinde yer alan Dior, 2023 İlkbahar-Yaz koleksiyonu ile Catherine de Medici'ye saygı duruşunda bulunuyor.

Her koleksiyonuyla yaratıcı hayal gücünün sınırlarını zorlayan Maria Grazia Chiuri, Dior İlkbahar-Yaz 2023 koleksiyonu için otobiyografi ile yansıma arasında bir yerde kendi yolunu çizmek üzere Maison arşivlerinde bulduğu bir Paris haritası görselinden ilham alıyor.


Koleksiyon aynı zamanda Catherine de Medici’nin isteği üzerine tasarlanan Tuileries Bahçeleri’nden esinleniyor. Fransız topraklarına 1533 yılında ayak basan Medici, kadın ve güç ilişkisinin sembolik figürü haline geldiği gibi topuklu ayakkabı, korse, Burano danteli gibi yine onun öncülük ettiği ve her parçasının soylular arasında yayılıp vazgeçilmeze dönüştüğü icatlarla da biliniyor. Onun tüm bu özelliklerinden ve öncülüğünden etkilenen Chiuri, esasında sarayda giyilen geniş eteklerin, kimi zaman gizlenen, kimi zaman görünür bir şekilde kullanılan gepiyerle birlikte bir Dior silüeti oluşturduğunu fark ediyor. 
Bu şekilde kreatif direktör, çağdaş zanaat aracılığı ile eski bir geleneğin yeniden yorumlanmasını sağlıyor. Çiçek ve kuş motifleri ile süslenen rafya paltolar, sanatçı Eva Jospin imzasını taşıyan set tasarımı ile buluşuyor. Koleksiyonda fırfırlı uzun elbiseler, Paris sokaklarının baskılı sportif stilleri, korse ve değerli dantellerle yükseltilmiş klasik şık beyaz bir gömlek, siyah ve beyaz parçalar, çiçek ve kuş işlemeli bir dizi rafya kaban da yer alıyor.


Tuileries Bahçesi’nde gerçekleşen bu olağanüstü setin kalbinde ise dansçı ve koreograf ikili Imre ve Marne van Opstal’ın hazırladığı büyüleyici bir performans sunuluyor. Güzel ve rahatsız edici olan, gizem ve ustalıkla buluşuyor ve feminen gücün çeşitli yüzleri, bu göz alıcı kolektif enerji ile yeniden hayat buluyor.