Direksiyonsuz ve pedalsız: Sürücüsüz otomobil Origin

31 Ocak 2020

160 yıllık otomotiv deneyimini arkalarına alan General Motors ve Honda yeni otonom otomobilleri Origin ile sınırları kaldırıyor.

Otomobillerin geleceğinin elektrikli araçlarda olduğu artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Ancak geleceği bugünden şekillendirmeyi amaçlayan otomobil şirketleri sürücüsüz yani otonom araçlar için ciddi bütçeler ayırıyorlar. Bütçe kesintileri yüzünden zor günler geçiren General Motors her ne kadar artık otomobil sektörünün öncülerinden olmasa da Honda ile birlikte kurduğu Cruise isimli otonom araç şirketi ile sürücüsüz araçlar için sınırları kaldırmayı başarıyor. Otomobil devlerinin yeni tanıttığı otonom araçları Origin ile otobanlarda sürücü koltuğu görmeyeceğimizi haber veriyor.

Honda tarafından geliştirilen ve çoğunluk sahibi General Motors olan, otonom elektrikli araç altı kişi kapasiteli. Chevrolet Bolt EV’nin temel alındığı Origin’in dikkat çeken ilk özelliği ise tamamen otonom olarak çalışabilmesi. Araçta direksiyon ve pedalın yanı sıra dikiz aynası ve yan aynalar da bulunmuyor.

Çoğunlukla bilim kurgu filmlerinde karşılaştığımız bu yenilikçi tasarım General Motors ve Honda’nın “pod taşımacılığı” vizyonunu da ortaya koyuyor. Aracın temel fikri yolcuların yapılacak yolculuk boyunca sadece koltuğa para ödemesi üzerine kurulu. Şirketten gelen açıklamaya göre Origins modeli dünyanın farklı yerlerinde filolar ile hizmet verecek. Yani kısa bir süre sonra özellikle büyük şehirde yaşayanlar bu yenilikçi otonom araçları taksi olarak kullanabilecek.

Sürücü koltuğu ve direksiyon bulunmayan Origins’in arkasında inanılmaz bir teknoloji yattığı da açık. Özellikle trafik sorununun büyük olduğu kalabalık şehirlerde kullanılması planlanan Origins’in yazılım kısmı şu güne kadar otonom araçlar için üretilen en büyük yazılım olarak kabul ediliyor. 360 derecelik görüş kapasitesine sahip olan Origins’in sisli bir günde dahi sorunsuz çalışabileceği de belirtiliyor. 


General Motors ve Honda’dan gelen açıklamalara göre Origins’in seri üretimini en yakın zamanda başlanacak. Test sürüşleri devam eden Origins görünen o ki bilim kurgu filmlerini gerçek hayattaki en büyük yansıması olacak.