Dişiliğin Kodları Yeniden Yazılıyor

06 Mayıs 2018

Tüm dünyadaki kadın hareketlerinin modaya yansımayacağını düşünmüyordunuz değil mi? Stil sahibi kadınların gardıroplarındaki devrimci parçalarla tanışın.

“Jakar, brokar kumaşlarda, kadifelerden ve muhteşem güzellikteki satenlerden yaratılan ve bir de kurdeleler ve taşlarla süslenen düz ayakkabılar, siz ne kadar sade olmaktan yana olsanız da, aklınızı çelmeye yeten güzellikleriyle cezbediyor.“

Konuya şöyle girelim: moda dünyasında etek boyları, dönemi yansıtır. Ama 21’inci yüzyılda dönemi yansıtan artık topuk boyları. Daha düz ayakkabılar uzun zamandır yükselişte çünkü dünyadaki feminizm ve dişilik kavramlarının da kodları yeniden yazılmakta. Sonuç her ne olacaksa heyecanla beklerken, ayağımızda çoğunlukla spor ayakkabılarımız var. daha doğrusu ne pratikse bizim için modern olan o. 

Bu ilkbahar-yaz sezonunda koleksiyonlarda en çok önem verilen şeylerden sadeliği bir kenara bırakmak. Yani mesela, her ne kadar düz giyiyor olsak bile, en azından hayatımız biraz daha renklendirmek… Jakar, brokar kumaşlarda, kadifelerden ve muhteşem güzellikteki satenlerden yaratılan ve bir de kurdeleler ve taşlarla süslenen düz ayakkabılar, siz ne kadar sade olmaktan yana olsanız da, aklınızı çelmeye yeten güzellikleriyle cezbediyor. 
RENÉ CAOVILLA işlemeli dantel terlik, SANAYI 313 nakış işlemeli kanvas terlik, TABITHA SIMMONS kurdeleli saten terlik

Birileri feminist kodların yeninden yazılmasından mı bahsetmişti? Üstelik bu ‘düz’ ayakkabıları artık gecelerde de tercih ediyoruz. Bir davete giderken hazırlandığınız sırada eliniz yine topuklu ayakkabılara gidiyor biliyoruz ama etrafta çok fazla stil sahibi kadın, kadife ve taşlı terlikleriyle algı oyununu tutturuyor. Üstelik bir davete düz bir ayakkabıyla gitmek, sizi inanın çok daha dikkat çekici yapıyor çünkü bu aslında ‘o kadar da özen göstermediğinizi’ gösteriyor. 
AQUAZZURA kristal işlemeli saten terlik, DOLCE & GABBANA taş ve dantel süslemeli deri terlik, GUCCI deri terlik

Şimdi hazırsanız, kadınlığın yeni dönemine başlayalım. Gidilecek çok yol var, ayakkabılarınız rahat olsa iyi olur...