Dışınızı Değil İçinizi Önemseyen Marka

09 Eylül 2018

RŪH ile tanışın, Instagram'ın moda anlayışını altüst eden yeni nesil kadın giyim markası.

"Modaya yönelik daha bireysel olan yaklaşımına bağlılığıyla, Instagram'ın kamu gözünün önünde olan alanıyla daha az ilgilenen RŪH, dijital stratejiye alışılmadık bir yaklaşım getiriyor."

Günümüzün dijital dünyasında, lüks markaların gösteriş tutkusu çılgınlık yönüne doğru yol alıyor. Sosyal medyada, beğeni, saygı ve referansların akışını üreten abartılı görseller ve dramatik üsluplar her yerde. Fakat bu, kadın giyim markası RŪH'nin kurucusu Sonia Trehan'ın zihnindeki moda olgusunun tam tersi. 2016'da lansmanı yapılan marka, dijital çağın geçiciliği ve teşhirciliğini reddetmeye ve kendisini bunun dışında var etmeye kararlı.
Amerika doğumlu Trehan’ın moda sektörüne ulaşması geleneksel bir yoldan olmadı. Columbia Üniversitesi'nde din eğitimi alan Trehan, ortağı ve RŪH’in pazarlama şefi Furhaad Şah ile tanıştı. Mezuniyetine yaklaştıkça, piyasadaki boşluğu zarif ve zamansız parçalar ile doldurmayı düşünmeye başladı.

Net-a-Porter’ın yöneticisi Alison Loehnis'in, moda dünyasına yeni giren tasarımcılara rehberlik etmeye yönelik bir kuluçka programı olan Vanguard'da dikkatini çekti. İlk etapta lüks e-ticaret alanında çalışan uzman ekipten, 360 derece rehberlik alacak dört marka seçildi ve bunlardan biri de RŪH idi.

Markanın sonbahar kampanyası, Milano'nun dışındaki Villa Walter Fontana'da çekildi. Koleksiyondaki zarafet ile olağandışı kesimler ve dokularda hazırlanan zamansız trençkotlar, takım elbiseler ve kalem etekler bulmak mümkün. Amerika doğumlu olsa da, RŪH’un merkezi şu anda Oxford’da ve markanın vizyonu aynı derecede küresel.

Ve en ilginç kısma gelecek olursak, modaya yönelik daha bireysel olan yaklaşımına bağlılığıyla, Instagram'ın kamu gözünün önünde olan alanıyla daha az ilgilenen RŪH, dijital stratejiye alışılmadık bir yaklaşım getiriyor. Markanın Instagram'ı gizli ve müşterinin, içeriğe ulaşmak için web sitesi üzerinden üye kaydolması gerekiyor. Bu yaklaşım, müşterileri cezbetmek için tasarlanan daha özel bir tutum olarak değerlendirebileceğinin yanısıra müşterileri amaçsızca markanın Instagram hesabında dolaşmaktan alıkoyuyor.

Trehan, markasının ismini Arapça "ruh" kelimesinden seçerken belki de yüzümüzü dışımızda olan bitene değil değil içimizdekilere dönemizi söylemeye çalışıyor.