Disiplinler arası bir sanat inisiyatifi: Gate 27

27 Nisan 2020

Melisa Tapan, köklerindeki kültürel mirasa fayda oluşturma geleneğini ve tamamladığı Colombia Üniversitesi Ekonomik ve Siyasal Kalkınma Yüksek Lisans eğitimini kültür-sanat sektöründe farklı bir anlayışla harmanlayarak Gate 27’de buluşturdu.

"Gate27, kişinin kendisini anlaması için ihtiyaç duyduğu yansımayı sağlayabilecek bir deneyim kazanmasını hedeflemektedir." –Melisa Tapan

Tapan’nın yaratıcı sektöre katkı sağlayacak bir misafir sanatçı programını kurmaya karar verdiği 2018 senesinde temellerini attığı Gate 27, sonrasında yapılan uzun ve detaylı araştırmalar sonucunda Kasım 2019’da kapılarını ilk sanatçılara açtı.


Gate 27, dünyanın her yerinden disiplinler arası çalışan sanatçıları misafir eden, uluslararası düzlemde yaratıcı sanat merkezi olarak tasarlanan, misafir sanatçı programı anlayışına getirdiği yeniliklerle kolektif üretimi öne çıkaran sanatçı odaklı bir sanat inisiyatifidir. “Kişinin kendi özdeğerlerine geri dönebildiği, kalbindeki sıcaklığı ve içindeki güveni hissedebildiği, büyüme ve gelişme alanı sağlayabilecek bir alan oluşturmayı amaçlayan Gate27, kişinin kendisini anlaması için ihtiyaç duyduğu yansımayı sağlayabilecek bir deneyim kazanmasını hedeflemektedir.” diyor Tapan.


Farklı sanat pratikleri arasındaki kültürel alışverişi geliştirecek aktiviteler üzerine yoğunlaşan Gate 27, sanatçılarına sadece üretim ve konaklama yeri sağlamanın yanı sıra, Türkiye’deki önde gelen kurumları, küratör ve değerli akademisyenlerle yakın ilişkiler kurma olanağı da sağlıyor.  Program direktörlüğünü Eda Aylin Genç’in yaptığı, Beral Madra’nin küratörlüğünü üstlendiği Gate 27’nin danışmanları arasında Dr. Selçuk Artut, Doç. Dr. Ahu Antmen ve Dr. Nazan Ölçer de yer alıyor.


Uzun vadede Türkiye’de sanat severleri ve yaratıcı dünyayı buluşturan bir alan olmanın yanı sıra küresel sanat ortamında da bilinen, takip edilen bir alan olmayı hedefliyor. Gate 27’de oluşturulan model ile yeni iş birliklerini küresel mecralara taşımak oluşumun hedefleri arasında. 

Şu an sanatçılar, fiziksel izolasyon döneminde aynı ortamda etkileşimde bulunamasalar da, Gate 27 dijital ortamda sanatçılarına destek vermeye devam ediyor. Bunun yanı sıra, Gate 27, sanatın iyileştirici gücünü ön plana alan kanaat liderleriyle gerçekleşecek ortak bir projenin hazırlıklarına da devam ediyor. Gate 27 hakkında en güncel bilgileri Instagram hesabından ve web sitesinden takip edebilirsiniz.