Distopik manga karakterleri müzede

29 Temmuz 2019

Pharrell Williams, Paris Guimet Müzesi için bir manga sergisi düzenledi.


Amerikalı şarkıcı, prodüktör ve girişimci Pharrell Williams, Paris Guimet Müzesi'nde ilginç bir serginin gerçekleşmesine ön ayak oldu. “A Call to Action” (Eyleme Davet) başlıklı sergi, 49 yaşındaki Japon manga ve anime sanatçısı Mr., Williams'ın davetiyle Asya sanatı koleksiyonuyla ünlü müzede açıldı.

LED tabelalar, beton bloklar, dev tablolar, graffiti ve neon ışıkların ağırlıklı olarak yer aldığı sergide manga karakterlerine benzeyen genç kız ve erkekler gökkuşağı renklerinde ağır silahlar taşıyorlar. Kıyamet sonrasını çağrıştıran yerleştirme, William Golding'in ünlü romanı 'Sineklerin Tanrısı'ndan bir alıntıyla açılıyor: “Yetişkinlerin yaptığı herşeyi yaptık. Ters giden neydi?”


Bu, Williams'ın 2014'te Galerie Perrotin'de düzenlediği, Sophie Calle, JR gibi sanatçıların dahil olduğu ilk grup sergisi “GIRL”den sonra ikinci küratörlük denemesi. Williams'ın gelecekle ilgili bir vizyon yaratmasını istediği Mr. beş yıllık bir çalışma sonucunda “A Call to Action”a ulaşmış. Oldukça karamsar bir bakış açısı ile geleceğe ulaşamayacağımızı varsayan sergi, bir hayatta kalma metodu olarak silahsızlanmayı önerirken izleyicilerin içindeki çocuğu uyandırmayı hedefliyor.

Mr., 2014'te Williams'ın 'It Girl' isimli şarkısının videosunun yönetmenliğini yapmış. Fakat asıl tanışıklıkları, Mr.'ın mentoru olan Takashi Murakami'ye dayanıyor. Murakami, 2000'lerde kurduğu Kaikai Kiki kolektifiyle manga geleneğini çağdaş sanata taşıyan ''superflat'' akımını yaratmıştı.