Doğal sermaye: CARLO RATTI’nin yeni enstalasyonu

08 Temmuz 2021

Eylül’deki Milano Tasarım Haftası'nda sergilenecek Carlo Ratti'nin yüzen küreleri, ağaçların ne kadar CO2 depoladığını gösterecek.

Eylül ayında gerçekleşecek Milano Tasarım Haftası, enerji şirketi Eni ve CRA-Carlo Ratti Associati'nin 'Doğal Sermaye' başlıklı bir enstalasyonunu sergileyecek. Proje, şimdiye kadar üretilmiş en büyük veri görselleştirmelerinden biri olmayı hedeflerken bitkilerin oksijen üretiminde oynadığı rolü gösterecek.


CRA-Carlo Ratti Associati ve Eni tarafından yürütülen proje, ağaçların oksijen üretiminde oynadığı kilit rolü göstermeyi amaçlayarak, her bir ağaç türünün ne kadar CO2 yakalayıp depolayabildiğini gösteriyor. "Doğal Sermaye", Eni'nin ormancılık girişimlerine olan bağlılığını sergiliyor ve INTERNI'nin "Yaratıcı Bağlantılar" sergisinin bir parçası olarak 2021 Milano Tasarım Haftası sırasında 4 - 12 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında halka açılacak.


Dev bir veri görselleştirme ile hayat bulacak kurulum, İtalya'nın tasarım başkentinin merkezindeki Brera Botanik Bahçesi'nin bitki örtüsü arasında yer alacak bir dizi yüzen baloncuklardan oluşuyor.


Her bir baloncuk, karşılık gelen ağaçların yaşam döngüleri boyunca yakalayabileceği ve depolayabileceği karbondioksit miktarıyla orantılı olarak - birkaç santimetreden birkaç metreye kadar - farklı bir boyutta olacak. Küre ile dallar arasında asılı duran baloncuklar arasındaki karşıtlık, bitkilerin küresel ısınmayı sınırlamada oynadığı temel rolü tasvir eden bir karşıtlık yaratacak.