Doğanın İçinde

14 Haziran 2018

Yaz sıcağının kavurduğu bu günlerde hepimiz denizde serinlemek istiyoruz. Fakat bunu yaparken denizle dostluğumuzu pekiştirmenize aracı olan mayonuzun kendisi denizle dost mu?

"Econyl laboratuvarlarının uzman ekibi, atılan plastikleri, dokuma parçaları ve karışmış balık ağlarını eriterek, mayo kumaşının sentetik bir muadili olarak aynı performans ve kalitede yeni bir naylon lif üretiyorlar. Bu üretim şekli böylece Econyl'in tekrar tekrar yeniden üretilebildiği sürdürülebilir moda unsuru yaratmış oluyor."

Son zamanlarda modanın okyanus ve denizler üzerindeki yıkıcı etkisi daha da gözle görünür olmaya başladı. Stella McCartney ve Ellen MacArthur Vakfı'nın geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan “Sirküler Elyaf İnisiyatifi” çalışması 2050 yılına kadar 22 trilyon ton sentetik mikrofiberin okyanuslara salınacağını tahmin ederek tekstil endüstrisinin yıkıcı çevresel etkisini gözler önüne seriyor. Bu üzücü durumun sektöre iyi yöndeki geri dönüşü ise, moda endüstrisinin doğayı kirleten üretim yöntemleri açığa çıktıkça, mayo markalarının tasarımlarında sürdürülebilir yaklaşımlara daha çok önem vermeye başlamaları. Bunun sonuçlarından biri olarak doğan Econyl ise naylon atıkların geri dönüştürülmesi ile üretilen en yeni nesil mayo kumaşlarını oluşturmakta kullanılan tekstil lifi. 

Slovenya, Ljubljana'daki Econyl laboratuvarlarının uzman ekibi, atılan plastikleri, dokuma parçaları ve karışmış balık ağlarını eriterek, mayo kumaşının sentetik bir muadili olarak aynı performans ve kalitede yeni bir naylon lif üretiyorlar. Bu üretim şekli böylece Econyl'in tekrar tekrar yeniden üretilebildiği sürdürülebilir moda unsuru yaratmış oluyor. Bu devrim niteliğindeki kumaşla çalışan üç marka Elliss, Arket ve Galamaar'a yakından bakıyoruz.

Galamaar

Los Angeles’lı tasarımcı Blakely Wickstrom, mayo markası Galamaar'ı 2017 yılında kurdu. Wickstrom, tropikal renklerde, metal detaylara sahip mayo ve bikinilerden oluşan kreasyonlar tasarlıyor. Bu tasarımlar, esnekliği için Vita Xtra Life Lycra elyafı ile kombine edilmiş bir Econyl karışımı kullanılarak üretilmekte. Wickstrom ayrıca eski mayo kumaşlarının dönüştürülebilmesi için Econyl'e geçecek olan müşterilerinin artık kullanmak istemedikleri mayolarını geri dönüşüm için toplayacağı bir programı başlatarak markanın çevreye olan duyarlılığını daha ileriye taşımayı planlıyor. 

Arket 

İsveçli marka Arket, sürdürülebilirlik için uzun vadeli planlara sahip. Üretim sürecinde seçkin fabrikalarla birlikte çalışan marka, triko ürünlerini üretmek için geri dönüştürülmüş kaşmir kullanıyor. Arket'in kiraz ve orman renklerinde mayolar ve sportif renk blokları veya spagetti askılı bikiniler içeren son koleksiyonu, Econyl lifi kullanılarak üretilmiş. Naylonun esnekliğini ve dayanıklılığını koruyan kumaş, uzun süreli kullanılabilecek şekilde hafif, güneşe ve deniz suyuna dayanıklı. 

Elliss 

Central Saint Martin mezunlarından Elliss Solomon, Londra merkezli markası Elliss‘i 2017'de hayata geçirdi. Marka, en başından itibaren sürdürülebilirliğe verdiği önemden dolayı, tedarikçileriyle aynı binada yer alıyor, böylece üretim sürecinde düşük karbon ayak izi sağlanmış oluyor. Mayo dışındaki tasarımlarını organik pamuk, kenevir ve bambu kullanarak üreten Solomon, mayo üretiminde kullanılabilecek sürdürülebilir bir kumaş arayışı sonucunda ise Econyl'i de çalıştığı malzemeler arasına kattı. Elliss, sade mayo ve bikini tasarımlarını, fotoğrafçı Samuel Bradley’in çektiği fotoğrafları kullanarak, manzara baskıları ile tamamlanıyor.