Doğayla İç İçe Hotel Rosalie

30 Eylül 2022

Hotel Rosalie’nın yaklaşımı doğanın kentsel peyzajdaki yerine dikkat çekiyor.

Fransız iç mimar Marion Mailaender, Paris'teki eski ve terk edilmiş binalardan karakterini alan bir otel yaratmak için otelci Joris Bruneel ile birlikte çalıştı. Şehirde gizli bir vaha olarak tasarlanan Hotel Rosalie, 13. bölgede, ağaçlarla çevrili bir sokakta, uzun bir demir kapının arkasındaki bir avluda yer alıyor. Doğa, bitkilerle dolu terası ve gizli çatı bahçesi ile 60 odası bulunan otelin tasarımının her noktasında görülüyor.
Paris merkezli kolektif Merci Raymond ve Bruneel, oteli çevreleyen yeşilliği öne çıkarmak ve doğanın kentsel peyzajda hak ettiği yeri geri almasına dikkat çekmek için iş birliği yaptı. Bruneel bu yaklaşım çerçesinde, özellikle Fransız fotoğrafçı Romain Chancel'a ait, otelin konuk odalarında sergilenen ve bitkilerin terk edilmiş binaları ele geçirmesini konu alan bir fotoğraf serisi olan Urbex'ten etkilendi.

 

Zemin katta, yerel halkın erişimine açık olan otelin Açık Bahçesi, küçük bir merdivenle birbirine bağlanan iki katlı bir terasta, Ronan & Erwan Bouroullec tasarımı çelik dış mekan mobilyalarına sahip. İçeride ise ilhamını doğadan alan birçok unsur göze çarpıyor. İç mimar Mailaender, "Tasarım perspektifinden baktığımızda, mevcut çevresel endişeleri benimsemek estetik açıdan hoş tasarım parçalarının yanı sıra sürdürülebilir malzemeleri seçmek anlamına gelir." diyerek otelin misyonunu özetliyor.