Doğu Ekspresi’nin Göz Alıcı Yeni Yorumu

02 Kasım 2022

Fransız misafirperverlik markası Accor tarafından restore edilen ihtişamlı Doğu Ekspresi, geçmişi ve şimdiyi bir araya getiren tasarım detayları içeriyor.

Nostaljik İstanbul-Doğu-Ekspresi olarak bilinen efsanevi tren, 2017 yılında Orient Express markasının yüzde 50 hissesini alan Fransız misafirperverlik markası Accor tarafından restore edilip yeniden tasarlanıyor. Görkemli Doğu Ekspresi treninin yenilenen iç mekanlarının ilk görüntüleri halka geçtiğimiz aylarda sunulmuştu. Bu fotoğraflar, 17 Ekim ve 21 Ekim tarihleri arasında Paris'te “Orient Express Revelation” isimli bir sergi ile görücüye çıktı.
İlk görüşte yenilenmiş trenin bir önceki tren kadar çekici olduğu fark ediliyor. Yeni Doğu Ekspresi, 1920'lerin estetiğini çağdaş stiller ve modernizmin ezgileri ile harmanlıyor. Bar vagonunun masalarında garsonu çağırmak için yerleştirilmiş çağrı düğmesi, kabinlerde bulunan modern sanat eserleri ve alanı daha iyi kullanabilmek için tasarlanmış yeni düzen dikkat çekiyor. Diğer yandan camdan çiçek lambaları ve İngiliz tasarımcılar Morrison & Nelson’ın imzasını taşıyan ahşap oymacılığı gibi trene ait orijinal detaylar da tasarımı destekleyen parçalar arasında yer alıyor.


Accor'un başkanı ve CEO'su Sébastien Bazin’in dile getirdiği gibi 20. yüzyılın başlarında inşa edilen trenin geçmiş ve şimdiyi yansıtan farklı dekoratif kodlara sahip yeni bir tasarım ürünü olması fikri yenileme projesi için önemli bir başlangıç noktası oluyor. “Doğu Ekspresi, hikayeler ve yolculuklar aracılığıyla yıllar boyunca yaşamış bir efsane. Bu tarihi mirasın doğası gereği markanın yeniden doğuşu için hem geçmişi hem de bugünü uyum içinde yansıtan bir tasarım elde etmemiz gerekiyordu." diyor Bazin.