Doğu ve Batı Mimarisinin Sentezi

04 Ağustos 2017

Pekin merkezli ArchStudio, Çin’in geleneksel yapılarından Siheyuan binasını çok amaçlı ortak alana dönüştürdü.

“Ortaya çıkan yeni yapı, klasik Siheyuan mimarisini kalıplaşmış tasarımının dışına çıkartarak Pekin şehri için buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyor.”

Çin kültürünün yaşam alanlarını insanlarla uyumlu hale getirmeyi amaçlayan Feng-Shui felsefesinin karmaşık dünyalarımıza düzeni ve huzuru getirme gücü, günlük hayatlarımızda azami bir ihtiyaç haline geldi. Ancak bazı durumlarda zamanın ağırdan aktığı mistik doğu atmosferinin de küçük modern dokunuşlara ihtiyacı olabiliyor. Pekin merkezli ArchStudio’nun Çin’in geleneksel yapılarından Siheyuan binasını çok amaçlı ortak bir alana dönüştürürken aklında olan şey de tam olarak buydu.

Yapılan renovasyonun sonucunda Twisting Courtyard adı verilen Siheyuan yapısı, temel olarak bir avlu çevresinde konumlanmış binalardan oluşuyor. Aile fertlerinin görevlerine ve konumlarına göre yerleştikleri binaların planlaması ise eski Çin geleneklerine dayanıyor. Ailenin başı, en fazla güneş alan kuzey binasını alırken, henüz evlenmemiş olan kız çocukları dışarıdan görünmemek üzere izole bir bölgede oturuyorlar. Aile içi dinamiklerin yanı sıra Çin kültürünün temelinde var olan evrenin merkezi ve elementler arası dengeler, Siheyuan binasının temelini oluşturuyor.Ortaya çıkan yeni yapı, klasik Siheyuan mimarisini kalıplaşmış tasarımının dışına çıkartarak Pekin şehri için buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyor. Avlunun çevresinde var olan plana göre yerleştirilen kıvrımlı merdiven, farklı yüksekliklerdeki iç ve dış mekanları birbirlerine bağlıyor. Evin içine doğru uzayan merdiven duvarlar ise tavana doğru bükülerek sadeliği dinamizmle harmanlıyor.


Merdivenin devamlılığını sağlayan hacimli duvarlar, Twisting Courtyard’ın en ikonik detaylandırılması. Kıvrımları ile eşik ve sütun görevi gören duvarlar, mutfak ve tuvalet gibi önceliğe sahip alanlara ayrılırken, yemek ve davet resepsiyonları için bahçeye açılan kıvrımı kalabalıkların rahatça toplanabileceği bir mekan yaratılmış.


Böylece bir zamanlar ayrışmanın ve içe dönüklüğün sembolü olan Siheyuan, ArchStudio sayesinde bir araya gelmenin ve aktivitenin merkezi oldu. Mimarinin gücüyle gerçekleştirilen bu dönüşüm, tasarımın arkasındaki felsefeyi ustaca tamamlayarak binanın hem kendi tarihinde hem de geleneğin modern yorumlanmasında önemli bir dönüm noktası haline geldi.