Dokunmatik cihazlarınızı dokunmadan kullanın

22 Haziran 2020

Teknoloji şirketi CoreDAR’un tasarladığı Glamos isimli küçük LiDAR cihaz, dokunmatik ekranları dokunmadan kullanabilmeyi sağlıyor.

Teknoloji şirketi CoreDAR’un tasarladığı sadece 1,5 inç büyüklüğünde olan cep boyutundaki Glamos, en düşük güç tüketimiyle "dünyanın en küçük LiDAR cihazı" olarak adlandırıldı. Hareket sensörü, tipik olarak otonom araçlar tarafından engelleri algılamak için kullanılan LiDAR (ışık algılama ve menzil) teknolojisini kullanarak, kullanıcının istediği yerde kendi cihazına ek bir sanal dokunmatik ekran oluşturuyor.


Telefonlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı televizyonlarla uyumlu olan Glamos, bağlı olduğu cihazın boyutunu otomatik olarak ölçer. Bir aygıta bağlandıktan sonra, sıradan ekranlar, kullanıcının ekrana fiziksel olarak dokunmasına gerek kalmadan havada yapılan hareketleri tanımlayabilir ve yanıtlayabilir.


Sensör, çevresini üç metrelik bir yarıçap içinde tarayıp verileri dokunmatik koordinatlara dönüştürmeden önce kendisi ve diğer nesneler arasındaki mesafeyi ölçmek için kamera yerine dönen bir ayna modülü kullanır. Modül, saniyede 40 kare hızında hareket eder, bu sayede kullanıcının hareketini 180 derece olarak saniyede 40 kez yakalar ve algılar. 


Mevcut haliyle Glamos, 100'den fazla testten sonra çalışan bir prototip olarak üretildi. Seri üretime geçmeden önce son donanım tasarımı üzerinde çalışma devam ediyor. Tasarım, artan sayıda tüketicinin bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemek için dokunmasız nesneler aradığı bu dönemin ışığında farklı bir anlam kazanıyor.