Dondurma ve Avrupa

07 Temmuz 2018

Tüm kış planladığınız Avrupa yaz seyahatinin en önemli kısmı nedir? Elbette en iyi dondurmayı nerede yiyeceğinizi bilmek!

"Girona’nın sonbaharda tezgaha çıkardığı fırınlanmış elmalı ve mandalina aromalı dondurmaları, sadece Barselona’nın değil dünyanın en iyisi olduğu için, kuyruğa hazır olun!"


Londra
Ruby Violet’ın dayanılmaz dondurmaları, hem yetişkin aromalarla geliyor hem de içinizdeki çocuğu ya da yanınızdaki çocuğu uyandıracak tatlarla büyülüyor. Her hafta değişen aromaları arasında mürver veya prosecco’ya rastlayabilirsiniz. Gurmelerin tavsiyesi ise Earl Grey veya Campari olacaktır.
Adres: Ruby Violet, 118 Fortress Road, Londra NW5

Barselona
Girona’daki dünyaca ünlü El Celler de Can Roca’da usta pasta şefi JOrdi Roca’nın İspanyol dondurmalarını tatmak isteyen bir tek siz olmayacağınız için, sıra her zaman bir hayli uzun oluyor. Çikolata ve vanilya yılın her zamanı var. Sonbaharda fırınlanmış elma, balkabağı ve mandalina sizi karşılıyor. Yazın ise limon, fesleğenli yeşil elma ve lavantalı mango aklınızı başından almaya hazırlanıyor!
Adres: Carrer de Santa Clara 50, Girona

Floransa
İtalyan lezzetlerinden kim şüphe edebilir! Floransa’daki Piazza Santa Croce’nin yakınında olan meşhur Vivoli, sadece dondurması için değil, kahvesi, ‘digestivo’su için de uğrayabileceğiniz, kendinizi bir lokal gibi hissedebileceğiniz bir mekan. Toplamda 16 aromalı dondurma çeşidi sunan Vivoli’nin kremsi, aromatik ‘vin santo’sunu ya da çok tatlı olmayan bitter çikolatalı dondurmasını deneyin.
Adres: Carapina, 18 Via Lambertesca, 50122 ve Il Gelato Vivoli, 7R Via dell’ Isola delle Stinche, 50122

Paris
Paris kimileri için, İtalya’dan sonra ya da en az onun kadar dondurma demek. Notre Dame’ın arkasındaki Ile St Louis’in üzerindeki yüzyıllık Berthillon’un dondurmaları, aslında şimdi Paris’in çeşitli yerlerinde de var. Mekanın içinde vakit geçirmek yerine, size sunduğu 12 çeşit dondurmadan istediğiniz kadarını külahta alıp, Ile St Louis’in tadını çıkarabilirsiniz.
Adres: 29-31 Rue St Louis en l’Ile, Paris 75004