Dora Maar, Picasso'nun gölgesinden çıkıyor

17 Temmuz 2019

Sürrealist sanatçı Dora Maar'ın kariyeri hakettiği ilgiyi sonunda geri kazanıyor.

Sanat izleyicisi Dora Maar'ı, kendi eserlerinden çok, 1937 tarihli 'Ağlayan Kadın' gibi, Picasso'ya modellik yaptığı portrelerden tanıyor. Maar'ın yetenekli bir fotoğrafçı olduğunu bilmeyenler için Haziran'da Centre Pompidou'da açılan sergi sürprizlerle dolu.


Annesi Fransız, babası ise Hırvat asıllı olan Henriette Theodora Markovitch, Arjantin'de büyümüş. 1920'lerin sonunda ailece Paris'e taşındıktan sonra fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan Maar, 1930'lu yıllarda ticari bir fotoğraf stüdyosunda set tasarımcısı Pierre Kéfer ile çalışmış. Stüdyo fotoğrafçılığı bir süre sonra, farklı mekan ve erotik öğeleri bir araya getirerek Paris entelektüellerinin ve özellikle de sürrealistlerin dikkatini çeken bir fotomontaj ve sokak fotoğrafçılığı merakına dönüşmüş.Rivayete göre, Picasso, birinin herhangi bir konuda kendisinden daha başarılı olduğuna dayanamadığı için Dora Maar'a fotoğrafı bıraktırmış. Maar, Picasso ile birlikte olduğu dönemde resme ağırlık vermiş olsa da iki sanatçının birlikte ürettikleri cam negatif portreler de bulunmakta.

Picasso'dan ayrıldıktan sonra inzivaya çekilen Maar, hayattayken eserlerini göstermeyi reddetmiş. Sanatçının hakkı ancak 1997'deki ölümünden bu yana yapılabilen sergilerle geri verilebiliyor.