Doug Aitken, Kaliforniya'daki evini müzikal bir deneyim olarak aktive ediyor

20 Mayıs 2020

Doug Aitken, sosyal mesafe günlerinde ürettiği işlerine Kaliforniya’daki evini müzikal bir deneyime dönüştürerek devam ediyor.

'Deneysel Modernizm' terimi hem Aitken'in Kaliforniya'daki özel konut tasarımının hem de estetik bir felsefenin mantrasıdır.

Doug Aitken, bu dönemde ürettiği her işi video formatında belgeleyerek kısa filmler halinde yayımlıyor. Aitken'in oluşturduğu bu görsel hazine, izleyicilerine çeşitli manzaralar, sanatsal ifade ve toplumsal akımlara uzanan yaratıcı bir yolculuğa davet ediyor. İzleyiciler ise dünyanın her neresinde olursa olsunlar bu eşsiz yolculuğu evlerinden takip etme olanağına sahip oluyorlar.


Aitken, Kaliforniya, Venice'teki kendi evini  interaktif bir müzik deneyimine dönüştürmek için etkinleştirdiği performans serinin beşinci videosu. Bu yaklaşımı tanımlarken kullanılan 'Deneysel Modernizm' terimi hem Aitken'in Kaliforniya'daki özel konut tasarımının hem de estetik bir felsefenin mantrasıdır. Çok anlamlı bir söz öbeği olan Deneysel Modernizm, mimariye, yaşam alanlarına ve endüstriyel olarak üretilen malzemeler gibi diğer fonksiyonel öğelere analitik bir yaklaşımı ima ediyor.Aşağıda paylaştığımız videoda, Aitken'in evinin için bir grup müzisyen tarafından etkinleştirildiğini görüyoruz. Sanatçı tarafından tasarlanan iki masa hem müzik aleti hem de işlevsel mobilyalar olarak kullanılabiliyor. Biri mermerden, diğeri perküsyon sesi oluşturmak için tasarlanmış ahşap kısımlardan oluşuyor. Evin merdiveni müzikal bir cihaz olarak devreye giriyor, her ahşap merdiven bir mikrofonu gizliyor ve sırayla ziyaretçiler tarafından etkinleştirilebilicek bir dizi nota haline geliyor. Aitken’ın işi evlerimizde geçirdiğimiz bu günlerde yaşam alanlarının nasıl farklı amaçlar için kullanılabileceğinin de bir kanıtı.