DOUG AITKEN’den Su Altında Yaşayan Sanat

02 Ekim 2016

DOUG AITKEN’in yaşayan projesi Kaliforniya kıyılarının ötesinde, Catalina Adası’nda, okyanusun derinliklerinde ziyarete açık.

"Doug Aitken’in bu projede dikkat çekmek istediği temel nokta gittikçe kötüye giden deniz yaşamı hakkında yaratmak istediği farkındalık."

Doug Aitken’in son projesi Under Pavillions, üç devasa jeodezik yapıdan oluşuyor. 4 Aralık 2016 tarihinde halka açılan proje, sanatçının MOCA ile yaptığı iş birliğinin bir ürünü.

Geometrik bir yapısı olan her heykel, sanat ve bilimi bir araya getirerek su altında alternatif bir var olma biçimi öneriyor. Heykellerin her biri dikkatle seçilmiş malzemelerin bir araya gelişi ve uzun süre yapılan araştırmaların birer sonucu. Aitken, Pavilion’ları yaparken ayna ve yapay taş kullanmış ve her birini lokal dalış parklarının yardımıyla denize indirmiş. Heykellerin dış yüzeyinde ayna kullanılmasının sebebi ise izleyiciye kaleydoskop algısında bir su altı deneyimi yaşatmak. Yansımaların çoğalması bakış açılarının da artması anlamına geliyor. Heykellerin ortaya çıkardığı görüntü, akıntılar, günün farklı saatlerindeki ışık oyunları, hava şartları ve zamansal etkenlere bağlı olarak aslında tamamen değişken bir yapıya sahip. Bu da heykellerin her birini içinde yer aldıkları ekosistemin bir parçası haline getiriyor.
Doug Aitken’in bu projede dikkat çekmek istediği temel nokta gittikçe kötüye giden deniz yaşamı hakkında yaratmak istediği farkındalık. Projenin kurulduğu ada ve kara arasında kalan bölge koruma altına alınmış bir alan. Bu nedenle enstalasyonu denize indirmek çok özgür davranabildikleri bir eylem olmamış. Aitken ve ekibi bu süreçte işin yer alacağı bölgeyi ve yapımda kullanılan materyalleri dikkatlice seçerek amaçlarıyla çelişmemeyi önemli bir ilke haline getirmiş.

Pavilyonu görmek için dalış yapmak, dolayısıyla en az başlangıç seviyesinde dalış bilmek gerekiyor. Enstalasyonu gidip göremiyorsanız; su altında olan biten canlı olarak yayınlanıyor. Projenin Catalina’daki varlığı ise yalnızca bir süreliğine. Biyologlar işi yerinden alırken orayı evi edinmiş canlıları da oradan alıp yeni evlerine ulaştırmak durumunda kalacak. Underwater Pavilions’ın yeni mekanı daha tropik bir bölgede olacak. Projenin amacı ise aynı kalacak. Projeyle ilgili farklı detay ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
Catalina Adası'na yerleştirilmiş üç su altı heykeli