Dreamers: Aidiyet Hissi Ve Yabancılaşma Üzerine

24 Aralık 2018

Shirin Neshat'ın İranlı kadın bir sanatçı olarak köklerini ve Amerika’da yaşayan bir yabancı olmayı araştırdığı işleri bir kitapta toplanıyor.

"Üç ciltlik bir fotoğraf kitabı olarak tasarlanan Dreamers, Shirin Neshat'ın Natalie Portman, Roja (2016) ve Sarah (2016) filmlerini içeren Illusions & Mirrors (2013) adlı siyah beyaz üçlü video enstalasyonuna dayanıyor."

Shirin Neshat, Dreamers adlı serisinde, Amerika'da yaşayan İranlı bir kadın olarak kimliğini bir dizi fotoğrafla keşfediyor. İran'da doğan ve şu anda New York'ta hayatını sürdüren Neshat, iki ülkenin farklı sorunlarını gözlemlerken çelişen duygularını aktarıyor ve İran'da on yıllardır süregelen ifade özgürlüğü sınırlamaları ile mücadele ederken Amerika’da ülkenin Ortadoğu ile sorunlu ilişkileri nedeniyle geçmişinin nasıl ön yargı yaratabileceğini gösteriyor. Neshat, işlerinde İran ve Amerikan kültürlerini dengelemeye yönelik mücadelesini ve birçok göçmenin kişisel ve siyasi kimliklerini tanımlamada yaşadığı bir deneyimi kendi yaşadıklarından yola çıkarak ele alıyor.

Dreamers başlıklı fotoğraf serisi, beyaz Amerikalı erkek ve kadınların bulanık portrelerine sahip. Neshat'a göre, imgelerdeki odaklanma eksikliği onun gerçek ruh halini, “Amerikan imajını neyin oluşturduğu hakkında belirli bir noktanın ötesine geçemeyi” ortaya koyuyor.

Üç ciltlik bir fotoğraf kitabı olarak tasarlanan Dreamers, Shirin Neshat'ın Natalie Portman, Roja (2016) ve Sarah (2016) filmlerini içeren Illusions & Mirrors (2013) adlı siyah beyaz üçlü video enstalasyonuna dayanıyor. Üç öykü düşlerini gerçekliğin sınırında kalan duygusal ve psikolojik anlatılar aracılığıyla keşfediyor. Kendi yinelenen hatıralarının ve hayallerinin bakış açılarına dayanan Neshat, kimliğini Amerika'da İranlı bir kadın olarak araştırıyor, dolaylı olarak toplumsal cinsiyet, iktidar, yerinden edilme, protesto, kimlik ve kişisel ve politik arasındaki alanları araştırıyor.

Shirin Neshat ve sanatıyla ilgili merak ettikleriniz için, Gizem Naz Kudunoğlu’nun sanatçıyla gerçekleştirdiği röpörtajı inceleyebilirsiniz.