D’strict’ten devasa LED ekranlarda simüle edilmiş dalgalar

27 Mayıs 2020

Tasarım ofisi D’strict, Seul'deki Gangnam-gu bölgesinde yer alan binaların birinin üzerine anamorfi̇k illüzyon i̇le dalga simülasyonu yansıttı.

Seul'deki Gangnam-gu bölgesi, Times Square'in Kore versiyonu olarak nitelendirilebilecek olan ülkenin ilk açık hava reklam bölgesi. Burada, büyük binaların duvarlarına günde 18 saat yayın yapan mega boyutlu LED ekranlar kuruldu. Bu binaların en ünlülerinden biri, K-pop'un mabedi olarak da bilinen COEX artiumudur.


80 metre genişliğinde ve 23 metre yüksekliğinde elektronik bir ekrana sahip olan bu büyük ekran, binayı çevreliyor. Wave, 1990'lardan bu yana küresel popülerlik kazanan Güney Kore kültürü dalgasına gönderme yapıyor. Bu ekran için, yerel tabanlı sınırlama dalga adı verilen anamorfik bir yanılsama projeksiyonu yaratıldı.


Rönesans dönemine dayanan bir konsept olan, anamorfik yanılsama veya anamorfoz, belirli bir bakış açısından bakıldığında ortaya çıkan çarpık bir projeksiyondur. D’strict, bu prensibi, dev ekranlara yansıtılan, cama çarpan gerçek bir dalga yaratmak için kullanıyor. 


Bu dalga, görselinde olduğu gibi teknik özellikleriyle de etkileyicidir. Videodaki görüntü, suyun camı kırarak pandemi önlemleri nedeniyle boş olan sokaklara su basmak üzereymiş gibi bir izlenim yaratıyor. Kurulumu büyüleyici olduğu gibi, ek bir deneyim yaratan dalga sesi ile enstalasyon tamamlanıyor.