Dünden bugüne Bvlgari

27 Eylül 2019

1884’te kurulan Bvlgari, 135 yıllık hikâyesini İtalya’da açtığı retrospektif sergi ile anlatıyor.

Yunanistan’dan İtalya’nın Roma şehrine göçen bir gümüş ustasının temellerini attığı Bvlgari, bugün lüksün tanımını yapan markalardan. Dünden bugüne lüks mücevherden saate, çantaya ve parfüme kadar birçok ürüne imza atan Bvlgari, ışıltılı geçmişine Roma’da açtığı iki farklı retrospektif sergi ile bakıyor.


“The Story, The Dream” isimli sergi, “ebedi şehir” Roma’nın en ikonik yapılarından Palazzo Venezia ve Castel Sant’Angelo’da eş zamanlı olarak açıldı. Her iki sergi alanında da arşivden çıkarılan birçok fotoğraf ve video ile Bvlgari’nin küçük bir aile işletmesinden büyük bir markaya dönüşümü anlatılıyor.


Markanın uzun soluklu takipçilerinden Elizabeth Taylor, Gina Lollobrigida, Ingrid Bergman, Anna Magnani ve Audrey Hepburn gibi Hollywood yıldızlarının kişisel koleksiyonlarından da parçaların sergilendiği sergiler Bvlgari’nin “La Dolce Vita” anlayışını en iyi şekilde resmetmeye odaklanıyor.


Çoğunlukla arşivlerden çıkartılan ve markanın artık ikonikleşmiş mücevher parçalarından oluşturulan sergiye aynı zamanda Cecilia Matteucci Lavarini’nin koleksiyonunda ödünç alınan 80 haute couture elbise de eşlik ediyor.