Dünya Çapında İlgi Gören Vermeer Sergisi için Son Günler

22 Mayıs 2023

Rijksmuseum, Vermeer sergisinin son günleri için çalışma saatlerini uzattı. Ek kontenjan olarak sunulan 2 binden fazla bilet hızla tükenerek büyük ilgi gördü.

Rijksmuseum, Vermeer sergisinin son hafta sonu için Cuma ve Cumartesi geceleri saat 02:00'ye kadar olmak üzere çalışma saatlerini uzattı. Böylece sergiyi görmek için şans elde etmek isteyen 2.600'den fazla kişiye kapılarını açacak. Ancak, tüm bu biletler şu anda tükenmiş durumda. Vermeer sergisi, 4 Haziran Pazar günü saat 18:00'e kadar devam edecek.
Johannes Vermeer, sakin iç mekanlarda geçen sahnelerinin, ışığın benzersiz kalitesinin ve canlılığının yanı sıra, illüzyonizm konusundaki etkileyici kullanımıyla dünya çapında ün kazandı. Rijksmuseum’daki serginin önemi ise ilk kez bu kadar çok Vermeer tablosunun bir araya getirilmiş olması.
Delft'in ünlü ustasına adanmış en büyük sergi, Japonya ve ABD gibi dünyanın farklı ülkelerinden toplamda 28 tablo içeriyor. Bu tabloların birçoğu, bu sergide ilk kez Hollanda'da sergileniyor. Bunlar arasında New York'taki Frick Koleksiyonu'ndan üç eser, Dresden'deki Gemäldegalerie Alte Meister'dan son zamanlarda restore edilen “Girl Reading a Letter at an Open Window” ve Berlin'deki Gemäldegalerie'den “The Glass of Wine” bulunuyor.


Diğer önemli eserler arasında The Hague'daki Mauritshuis'den dünyaca ünlü “Girl with a Pearl Earring,” Paris'teki Louvre'dan “The Lacemaker” ve Washington DC'deki National Gallery of Art'tan “Woman Holding a Balance” yer alıyor. Vermeer sergisi, Ammodo, Blockbusterfonds, Rijksmuseum Fonds, Rijksmuseum International Circle, Rijksmuseum Patrons ve Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor.