Dünyanın dört bir yanından geleneksel yılbaşı yemekleri

27 Aralık 2019

Yılbaşı her kültürde farklı şekilde kutlanıyor ama hepsinin ortak bir noktası var: Kurulan şahane sofralar ve yüzyıllardır değişmeyen kuliner ritüeller.


Dünyanın her yerinde yeni yıl güzel bir yıl olması temennileriyle karşılanıyor. Umut dolu yeni bir yıla geçişin vazgeçilmeyen ritüeli ise lezzetli sofralar ve bu sofralara eşlik eden geleneksel tatlar.

Örneğin Güney Koreliler yeni yıl sofralarında mutlaka Tteokguk adı verilen çorbaya yer verirler. Bir çanak içinde sunulan çorbanın içerisine su, ince dilimlenmiş pirinç keki, pismiş yumurta, marine et, mandu (Kore Mantısı) veya kuru yosun yapraklarından elde edilen çeşni eklenir. Pirinç bereket ve kazancın simgesi olduğu için bu çorba yüzyıllar içerisinde yeni yıl kutlamaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur.


Gastronominin merkezlerinden olan İtalya’da ise geleneksel cotechino yeni yıl sofralarının başrolündedir. Sığır sakatatı ile kaplanmış öğütülmüş ve baharatlı domuz eti ile yapılan bir çeşit sosis olan cotechino’yu İtalyanlar mercimek ile servis ederek yeni yıl sofralarını süslerler.

Dünyanın bir diğer ucunda, Meksika’da ise Rosea De Reyes yani Üç Kral Ekmeği yeni yıl sofralarının vazgeçilmezlerindendir. İspanyolların Meksika’yı fethinden sonra bu topraklara yerleşen bu geleneksel hamur işi, içerisine eklenen çeşniler değişse de yeni yılı kutlamanın bir aracı olarak görülür.

Almanlar, Polonyalılar ve İskandinavlar ise yılı karşılarken ringa balığı yemenin iyi şans ve bol kazanç getireceğine inanırlar. Ringa balığının gümüşi renginin bozuk paraya benzemesinden dolayı ortaya çıktığı inanılan bu gelenek halen bu bölgelerde sürdürülmekte.

Dünyanın farklı yerlerinde sofraları süsleyen yeni yıl tarifleri yüzyıllardır 31 Aralık akşamı masaları süslese de bazı kültürler saat tam 12’de farklı ritüeller ile yeni yılı karşılarlar.


Örneğin İspanyollar, 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece saat tam 12’yi vurduğunda çalan her çan için bir adet üzüm yerler. Yılın 12 ayını temsil eden bu üzüm tanelerinin iyi şans getirildiğine inanılır. Bu geleneğin kökeni tam olarak bilinmese de tarihçilere göre kökleri Katalan bölgesine dayanır.

Türkiye’de ise gelecek senenin bolluk ve bereket getirmesi için nar kırılır. Yılbaşı gecesi saatler tam 12’yi gösterdiğinde bir poşetin içinde kapının eşiğinde nar patlatılır. Sonra o nar masada yerini alır. Bereketi temsil eden narın, yıl boyunca masaların bereketini artıracağına inanılır.