Dünyanın dört bir yanından online gezebileceğiniz müzeler

28 Mart 2020

Evden çıkmadığımız şu günlerde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri müzeleri sanal ortamda ziyaret etmek.

Küresel salgının yayılmasını önlemek amacıyla evde kaldığımız şu günlerde sanat etkinlikleri iptal edilse de oturduğunuz yerden dünyanın pek çok yerindeki müzeyi sanal ortamda gezmek mümkün. New York’tan Londra’ya dünyanın sanatını ayağınıza getiren müzeler ise sadece bir tık uzağınızda.Sakıp Sabancı Müzesi: Dünyanın birçok müzesi gibi Sakıp Sabancı Müzesi de koleksiyonunu sanal ziyaretçilere açtı. 360 derece video ile gezilebilen müzenin Resim Koleksiyonu, Kitap ve Hat Sanatları Koleksiyonu ve Abidin Dino’nun Arşivi’ni sanal ziyarete açtı. Ayrıca müzenin güncel sergisi Akış/Flux: Marina Abramovic + MAI sergisi kapsamında gerçekleştirilen canlı performansları da müzenin sosyal medya hesaplarından izleyebilirsiniz.
MoMA The Museum of Modern Art: New York’un en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden birisi olan The Museum of Modern Art, ya da kısaca MoMA, batı modern sanatının en seçkin örneklerine ev sahipliği yapması ile biliniyor. 1929 yılında dünyada çağdaş sanata odaklanan ilk müze olarak kapılarını sanat severlere açan MoMA, 1890’lardan günümüze kadar 150,000 resim, heykel, çizim fotoğraf ve mimari esere ev sahipliği yapıyor. Müze her ne kadar kapılarını geçici olarak kapasa da tasarımcı Sophie Taeuber-Arp’ın sergisini çevrimiçi olarak gezmeniz mümkün.

https://artsandculture.google.com/exhibit/sophie-taeuber-arp/swKioHNhYqZoLwUffizi Gallery: Rönesans’ın ve İtalyan sanatının en güzel ve çarpıcı eserlerine ev sahipliği yapan Floransa’daki Uffizi Gallery de kapılarını online ziyaretçilere açan yüksek profilli müzelerden. Müzenin hemen hemen bütün galerilerini 360 derecelik videolar ile sanal dolaşıma açan müze aynı zamanda belirli sergilerini de Google üzerinden sanat severlere açtı. Rönesans’ın en güzel tablo ve heykellerini https://artsandculture.google.com/partner/uffizi-gallery linki üzerinden evinizden ziyaret edebilirsiniz.
Rijksmuseum: Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Rijksmuseum, Vermeer’den Rembrandt'a Hollanda sanatının Altın Çağı’nı 80 galeride yer alan 8,000 eser ile sanat severlere sunuyor. Her yıl 2,5 milyon ziyaretçi ağırlayan bu müzenin tam 11 sergisini sanal ortam gezmek de mümkün.

https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum
Guggenheim: 1937 yılında kurulan, modern ve çağdaş sanata odaklanan Solomon R. Guggenheim Foundation New York, Venedik, Bilbao ve Abu Dabi’de her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor. Kapılarını geçici bir süre kapayan Guggenheim müzelerinin beş sergisini https://artsandculture.google.com/partner/solomon-r-guggenheim-museum adresinden sanal olarak oturma odanızdan gezmeniz mümkün.