Dünyanın Dört Bir Yanından Tasarım Sergileri

24 Aralık 2018

New York’dan Hong Kong’a, 2019'un ilk günlerinde görmeniz gereken en büyüleyici ve akılda kalıcı tasarım sergileri keşfetmeniz için dünyanın farklı yerlerinde sizi bekliyor.

"Sergi, çeşitli arşiv malzemelerinin yanı sıra, 1986 Venedik Bienali için yapılan iki metrelik Akari 200D adlı şimdiye kadar oluşturulan en büyük Akari'yi de içeriyor."

Retrospektif ve gişe rekorları kıranlarından, tematik sergilere ve solo gösterilerin arasından, önümüzdeki aylarda kaçırmamanız gereken tasarım odaklı sergilerden üçüne bakıyoruz.

Earth, Wind and Fire: Made in Cork Contemporary
Crawford Art Gallery, Cork, İrlanda
17 Şubat 2019’a kadar

Yeni teknolojilerden eski süreçlere kadar esnaf zanaatındaki üretim süreçlerini araştıran, Cork’un yaratıcı sahnesinin kutlaması niteliğindeki serginin küratörü Anne Boddaert. Sergi altı İrlandalı yaratıcının eserlerinden oluşuyor; Nuala O’Donovan, Eoin Turner, Alex Pentek, Mary Palmer, Anne Kiely ve Joseph Walsh. Ve bu sanatçıların ürünlerini inşa etmek için doğal çevre ve malzemelerle nasıl ilgilendiklerini inceliyor.

‘Urban Daydreaming’ - Ronan ve Erwan Bouroullec
HKDI Gallery, Hong Kong
17 Şubat 2019’a kadar

Fransız ürün tasarımcıları Ronan ve Erwan Bouroullec’in marka odaklı düşüncesi, kamusal alanlarda doğayı yansıtan 14 model ve videonun geniş kapsamlı, etkileyici bir kurulumuyla kentsel planlamaya yeni bir bakış açısı getiriyor. Ronan, “Doğanın şehirle nasıl etkileşim kurduğu hakkında fikir edinmek istiyoruz.” diyor. Sergi, kardeşlerin kentte ilk kez çalıştığı, orman benzeri alanlar ve minimalist su yolları gibi yaratıcı çözümlerini araştırıyor. Aynı zamanda, Miami'nin tasarım bölgesinde daha önce inşa edilmiş sade bir yüzer bahçeyi ve büyüleyici gölgeler ve renk varyasyonları üreten mavi ve yeşil camları birleştiren ilgi çekici organik ve geometrik formların eridiği ‘Cloud’ işlerini de içeriyor.

Akari: Sculpture - Other Means
Noguchi Museum, New York
27 Ocak 2019’a kadar

Noguchi Museum, Isamu Noguchi’nin modüler, katlanabilir ‘Akari’ fenerlerine adanmış bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Noguchi, 1951'den başlayarak hayatı boyunca 200'den fazla Akari modeli tasarladı; Sergi, çeşitli arşiv malzemelerinin yanı sıra, 1986 Venedik Bienali için yapılan iki metrelik Akari 200D adlı şimdiye kadar oluşturulan en büyük Akari'yi içeriyor. İkinci eşzamanlı sergi, “Akari Unfolded: A Collection”, Fransız stüdyosu Ymer & Malta tarafından Nendo, Sebastian Bergne, Stephen Burks, Océane Delain, Benjamin Graindorge ve Sylvain Rieu-Piquet ortaklığında oluşturulan 26 adet Akari'den ilham alan lambayı içeriyor. Resimdeki: Nendo’nun ışığın modern yorumu.