Dünyanın en büyük açık hava televizyonu sizi şaşırtacak

19 Temmuz 2019

Avusturya merkezli teknoloji üreticisi C Seed’in katlanan panelli dev dış mekân televizyonu 301 inçlik dev bir ekrana sahip.

Teknoloji üreticileri dünyanın en büyük televizyonunu üretmek için bitmek bilmez bir yarış içerisindeler. Kapalı mekânlar için her boyutta ve özellikte televizyon seti bulmak mümkünken aynı şeyi dış mekanlar için söylemek ise pek mümkün değil. Bunun en önemli nedenlerinin başında da yağmur, kar rüzgâr gibi hava koşullarının hassas bir elektronik donanıma sahip televizyonları kullanılmaz hale getirmesi geliyor. Fakat Avusturyalı teknoloji firması C Seed bu sorunu çözmüşe benziyor. 


Firma 2013 yılında Porsche Design Studio ile birlikte çalışarak, 201 inç ekrana sahip bir dış mekân televizyonu üretmiş ve piyasada oldukça sükse yaratmıştı. Fakat geçtiğimiz hafta görücüye çıkardığı C Seed 301 isimli dış mekân televizyonu ile firma başarısını farklı bir boyuta çıkarıyor. Gelecek sene piyasaya çıkması beklenen bu dev ekran 301 inçlik büyüklüğü ile dünyanın en büyük açık hava televizyonu olma iddiasında. Süper hafif karbon fiber ve titanyumdan üretilen bu televizyonun en büyük özelliği ise katlanabilir olması. 


Televizyon ünitesi özel bir mekanizma ile birlikte müşterisine geliyor. Özel üretim uzaktan kumandasındaki bir düğmeye basıldığında, televizyon seti yerin altında monte edildiği muhafazasından yükselmeye başlıyor. Motoru televizyonu 25 saniyede altı metre yüksekliğe çıkartıyor. Ardından 40 saniye içinde katlı olarak gelen yedi LED panel açılıyor ve yerine oturarak ekranı meydana getiriyor. Karbon fiber ve titanyumdan üretildiği için de bu dev televizyon sadece1,600 kilogram ağırlığında. Fakat hafifliği sizi yanıltmasın: C Seed 301 öyle sağlam imal edilmiş ki, açık halde saatte 50 kilometre hızındaki rüzgâra bile dayanabiliyor. Rüzgâr bundan hızlı esmeye başlarsa televizyon otomatik şekilde kapanıyor ve hava şartları düzelene kadar yer altı bölmesine geri çekiliyor.

Her ne kadar büyüklüğü ile övünse de C Seed 301 dev bir ekrandan daha fazlasını vadediyor. Kristal berraklığında görüntü kalitesine sahip olan bu televizyon 3 milyon 956 bin 736 adet tekli LED içeriyor. 4.500:1 kontrast oranı ve 281 trilyon renk gösterimini destekleyen 48 bit renk derinliği ile de 4K çözünürlükteki görüntüleri destekliyor.

C Seed 301 için ön siparişler şimdiden açılmış. Firma ilk teslimatlarına 2020 yılının ikinci yarısı başlamayı planlıyor. Bu muhteşem dış mekân televizyonuna sahip olmak isterseniz de 1,5 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor.