Dünyanın en büyük karbon yakalama ve depolama tesisi İzlanda’da

25 Ekim 2021

Dünyanın en büyük karbon hava yakalama ve depolama tesisi ‘Orca’, İzlanda'da faaliyete geçti.

Zürih merkezli karbon yakalama şirketi Climeworks’un İzlandalı partneri Carbfix tarafından inşa edilen Orca karbondioksiti havadan güvenli bir şekilde uzaklaştırarak suyla karıştırıyor ve ardından doğal bir mineralizasyon işlemiyle taşta hapsolduğu yerin derinliklerine pompalıyor. Reykjavik yakınlarındaki ON Power’ın sahip olduğu Hellisheidi jeotermal enerji santralinin yakınında bulunan tesis her yıl 4000 ton karbondioksit tutma kapasitesine sahip. 

Orca’nın inşaatı Mayıs 2020’de başladı. Beton temeller üzerinde yığılmış toplayıcı ünitelerden oluşan tesis minimum karbon ayak izi ile yanındaki santralden elde edilen yenilebilir enerji ile çalışıyor. Üstelik tasarımı da dünyanın her yerinde kolayca inşa edilebilecek şekilde düşünülmüş. 


Climeworks’un eş yöneticisi ve kurucu ortağı Jan Wurzbacher, elde ettikleri bu başarının ardından kapasitelerini hızlıca artırmaya hazır olduklarını belirtti. “Küresel net sıfır emisyona ulaşmak hala uzun bir yolumuz var,” diyen Wurzbacher Orca projesi ile Climeworks’ün bu hedefe doğru önemli bir adım attığına inandığını da belirtti.


Orca, Climeworks’un ikinci karbon yakalama ve depolama projesi. İlk tesisini 2017 yılında İsviçre’de hayata geçiren şirket İzlanda’daki yeni projesinde ilk tesisin neredeyse yarısı kadar çelik kullanarak karbon ayak izini olabildiğince düşürmeye çalışmış.  Kritikler her ne kadar karbon yakalama tesislerinin iklim sorununa kesin bir çözüm olmadığına dikkat çekseler de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Raporu’na göre karbon yakalama teknolojisi küresel ısınmayı 1.5 derecede sınırlamaya yardımcı olabilir.