Dünyanın en büyük labirenti: Labirinto Della Masone

23 Eylül 2020

İtalya'daki küçük bir kasabada yükselen bambu ağaçlarının oluşturduğu labirentin hikayesi, Ricci'nin 1977'de Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'e verdiği söze dayanıyor.

İtalya'nın Parma eyaletindeki Fontanellato'da bulunan Labirinto Della Masone, dünyanın en büyük labirenti. Yayıncı, tasarımcı, sanat koleksiyoncusu ve kitapsever olan Franco Maria Ricci tarafından yaratılan bu büyüleyici labirent, Ricci'nin 1977'de insanlık durumunun bir metaforu olan labirent sembolünden her zaman etkilenmiş olan Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'e verdiği bir sözden geliyor.


Geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Franco Maria Ricci, labirentin çıkış hilkayesi için "İlk olarak yaklaşık otuz yıl önce bir labirent inşa etmeyi hayal ettim," diyor. "O zamanlar, Parma dışındaki kır evimde birkaç kez, bir arkadaşıma ev sahipliği yaptım: Arjantinli yazar Jorge Luis Borges. Labirentin en sevdiği temalardan biri olduğu bilinen bir gerçek. Görme yetisini 1955’te kaybeden yazarın benimle dolaşırken tereddütlü ayak seslerinin izlediği yollar, burada hareket edenlerin belirsizliğini ve muammaları aklıma getirdi. Projenin ilk fazı nihayet Haziran 2015'te halka açıldı."


Labirent, üç kilometre boyunca uzanan bir patika ile yaklaşık sekiz hektarlık bir alanı kaplayan bir komplekstir. Dünyadaki en büyük labirent olan bu yapı, 30 santimetre ile 15 metre arasında değişen ve birçok türe ait bambu bitkilerinden (toplamda yaklaşık 200 bin adet) oluşuyor.


Labirinto Della Masone, tüm projenin mimarisi dahil olmak üzere birçok orijinal yapıyı barındırıyor. Klasik labirentin dik açılı ve çeyreklere bölünmüş Roma labirenti (birbiriyle bağlantılı dört labirent) tipine atıfta bulunarak, yine de onu yeniden işledi  ve tek yönlü Roma labirentlerinde olmayan kavşaklar ve çıkmaz sokaklar ekledi. Ayrıca labirentin içinde, labirentler ve inanç arasındaki eski bağın bir anısı olan piramit şeklinde bir şapel yer alıyor.