Dünyanın En Büyük Performans Sanatları Merkezi

30 Ekim 2018

Tayvan'da birkaç hafta önce açılan Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi, dünyanın en büyük sahne sanatları merkezi olarak tek bir çatı altında toplanıyor.

"Binanın arasındaki açık alanlar, plazanın içinden hava akışını teşvik ederek sub-tropik iklime karşı koymak için tasarlanmış."

Doğu Asya için yeni bir kültür merkezi olan Ulusal Kaohsiung Tayvan Sanat Merkezi, yerel manzaraya referans alan dalgalı çatısı altında devasa bir kamusal plaza barındıran geniş bir tesis. Geçtiğimiz haftalardaki açılışına  yaklaşık 50.000 kişinin katıldığı Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi, Hollandalı mimarlık firması Mecanoo tarafından tasarlandı.


Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi, dünyanın en büyük sahne sanatları merkezi olarak tanımlanıyor ve Tayvan'ın güney şehri olan Kaohsiung'da 141.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Eski askeri arazi üzerine inşa edilen yeni tesis, sub-tropikal park alanlarının yanı sıra bölgedeki tipik gövdeli Banyan ağaçlarından esinlenerek inşa ediliyor. Ağacın formu, sanat merkezinin ana yapısına uyarlandı ve dalgalı çatı, zeminlere temas eden gövdeleri temsil eden bir dizi performans salonu tarafından desteklendi. Bunlardan biri, özel performanslar için podyumu çevreleyen meşe astarlı terasların bulunduğu basamaklı bir bağ gibi tasarlanmış 1.981 kişilik muhteşem konser salonudur.

Diğerleri arasında üç adet daire şeklinde balkon, 2 bin 10 kişilik tiyatro ve dans merkezi bulunan at nalı şeklindeki 2,236 koltuklu Opera Binası ve en çok 434 kişilik bir resital salonu bulunmakta. Aradaki açık alanlar, plazanın içinden hava akışını teşvik ederek sub-tropik iklime karşı koymak için tasarlanmış.

Ulusal Kaohsiung Sanat Merkezi'nin başka bir ilginç özelliği ise, parka doğru aşağıya doğru eğim yaptığı için çatıya inşa edilen açık amfi tiyatro.

Yolunuz o tarafa düşerse, açılış sezon programı 1 Ocak 2019'a kadar devam ediyor.