Dünyanın En Güzel Yılbaşı Şehirleri

12 Aralık 2018

Rusya'nın en güzel meydanlarından birinde karlar altında yeni yıla 'merhaba' diyebilirsiniz. Ya da Güney Afrika’da penguenlerle birlikte... Yeni yıl planlarınız için Saffet Emre Tonguç’a kulak verin.

"St. Petersburg ışığını içinde barındıran, bembeyaz örtüsü ile romantik bir ortam yaratan çok özel bir şehir. Yılbaşı kutlamaları sırasında Hermitaj Meydanı’nda olursanız eğer harika! Çünkü havai fişeklerin aydınlattığı gökyüzünün altında, buz pistlerinde ya da buzdan bir nehrin üzerinde, sokaklardan akseden müziğin eşliğinde kayan insanların çizdiği romantik tablo ömür boyu aklınızdan çıkmayacak."

Bu dört ülkenin en rüya gibi olanıyla başlayalım dilerseniz... Ülkenin ikinci büyük kenti, önde gelen bir sanayi ve kültür merkezi olan St. Petersburg, adını en önemli çarlardan biri olan Deli Petro’dan almış. 25 Mayıs’tan 16 Temmuz’a kadar yaklaşık 50 gün süreyle ‘Beyaz Geceler’in yaşandığı, gündüzün neredeyse 20 saat sürdüğü günlerin aksine yılbaşı dönemi şehrin en kısa gün ışığı aldığı zaman dilimi. Ülkedeki aydınlık saatler sadece 6-7 saat ve sonrası da alacakaranlık. Ama bu içinizi karartmasın çünkü St. Petersburg ışığını içinde barındıran, bembeyaz örtüsü ile romantik bir ortam yaratan çok özel bir şehir. Burada çok sayıda insan, hediyelerini Noel yerine yılbaşında vermeyi tercih ediyor. Bu da demek oluyor ki, yılbaşı haftasında caddeler ve AVM’ler dolup taşıyor. Yılbaşı kutlamaları sırasında Hermitaj Meydanı’nda olursanız eğer harika! Çünkü havai fişeklerin aydınlattığı gökyüzünün altında, buz pistlerinde ya da buzdan bir nehrin üzerinde, sokaklardan akseden müziğin eşliğinde kayan insanların çizdiği romantik tablo ömür boyu aklınızdan çıkmayacak.

St. Petersburg, Voskresenia Khristova Kilisesi.

Ve bir yeni yıl klasiği; yılbaşını New York’ta geçirmek... Maliyeti neredeyse sıfır olan New York kutlamalarını geceye bırakmayın, güne şehirde dolaşarak başlayın. Dünyanın en görkemli Noel ağaçlarından birinin dikildiği Rockofeller Meydanı, 1933’ten beri süren bir geleneği taşıyor. Ağacın süslemesinde 30 binden fazla ampul, bir o kadar da kristal kullanılıyor. Gözünüzü ara sıra ağaçtan ayırıp etrafa bakın, her an çok ünlü birini yanınızda görebilirsiniz. Meydanla aynı adı taşıyan kompleks içinde buz pateni pisti ile Noel ve Paskalya konserleri meşhur olan, ABD’nin en büyük kapalı tiyatrosu Radio City Music Hall’ü de barındırıyor. 340 hektarlık alanıyla şehrin akciğerleri Central Park yılbaşında bir başka güzel. New York’un pahalı bazı restoranları bu parkta, isterseniz deneyin. New York aynı zamanda bir sanat şehri. Yeni yıl haftası için Metropolitan Operası’nın ve Broadway müzikallerinin programlarını kontrol edin. Yılbaşı akşamı New Yorklular, Times Meydanı’na koşuyor. Kocaman top aşağı doğru düşerken hep birlikte 10’dan geriye doğru saymak ve yeni yıla burada girmek şehrin bir diğer geleneği. Ben bir seferinde bu geleneğe şahit olmak istedim. Hava eksi 17 dereceydi ve meydan duvardan duvara insan kaplıydı!

Times Meydanı, New York

Bu defa rotamızı Buenos Aires’e çeviriyoruz. Yılbaşı akşamı için opera binası olan Teatro Colón’un programını kontrol etmek hoş bir program yapmanıza yardımcı olabilir. Buenos Aires’in opera binası dünyada akustiği en iyi ilk beş konser salonu arasında sayılıyor. Sadece müzik değil binanın kendisi de sizi büyüleyecek. Yılbaşı gecesi Buenos Airesliler genellikle evlerinde oturmayı tercih ediyor ancak bu şehrin ve gecenin sakin olacağı anlamına gelmiyor. Güney yarımküre yılbaşında yazı yaşadığı için ‘Güzel havaların şehri’ olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Buenos Aires yeni yılı sokak partileri ile de kutluyor. Özellikle tango sevenler için düzenlenen şovlar hakkında otelinizden yardım alabilirsiniz. Biraz da gurme bilgi paylaşayım sizinle. Bifteğin âlâsı, pirzolanın en lezzetlisi Buenos Aires’te sizi bekliyor. Recoleta ve Puerto Madero birbirinden şık restoranlarla dolu, üstelik fiyatlar gayet makul. Sucre, Cafe Tortoni, Cabana Las Lilas, Café Dorrego, La Cabrera ve Faena Hotel’in içindeki El Mercado benim şehirdeki en favori lezzet mekânlarım arasında. Geçirdiği onca krize rağmen ayakta kalmış ve yaşama sevincini yitirmemiş bir tutku şehri burası.

Buenos Aires, Teatro Colón.

Penguenlerle de yeni yıla girebilirsiniz ama bunun için soğuktan donmanıza gerek yok! Soğuk bir yılbaşı yaşamak yerine yaza merhaba denilen bir yere gitmeye, plajların, şarabın, lezzet mekânlarının ve gece hayatının tadını çıkarmaya ne dersiniz? Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cape Town aynı zamanda gastronomi düşkünlerinin de gözbebeği. Şehri anlatmak için kullanılan semboller Masa Dağı, V & A Waterfront Limanı, Ümit Burnu ve şarap bölgesi. Afrika’nın bu en güney noktasında yapacağınız ilk iş Table Mountain’a (Masa Dağı) çıkıp şehri 1087 metreden seyretmek olsun. Uzun kuyruklara yakalanmamak için ya erken gidin ya da akşamüstü çıkıp güneşi uğurlayın ve akşamın ilk ışıkları eşliğinde şehri seyredin. Teleferik çok ilginç, yukarı çıkarken 360 derece kendi etrafında dönüyor ve herkese güzel manzarayı görme imkânı veriyor. Soğuk sudan hoşlanıyorsanız arkasında Twelve Apostles (On İki Havariler) sıradağları bulunan Camps Bay ve Clifton plajlarında denize girin. Victoria ve Alfred (V&A Waterfront) Limanı şehrin en hareketli ve gözde yerlerinden. 3.000 kadar penguenin insanlarla beraber yaşadığı Boulders Bay, Nelson Mandela’nın hapis yattığı Ruben Adası ve Cape of Good Hope (İyi Dilekler Burnu) yeni bir yıla geçerken insanlara daha güzel günlere ulaşma inancı da veriyor. Şarap seviyorsanız yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından dünyaca ünlü Güney Afrika şaraplarının üretim merkezi olan Stellenbosch ve Franschhoek kasabalarına ulaşabilirsiniz. Franschhoek’teki Le Petit Ferme son zamanlarda yemek yediğim en iyi restoranlardan biri. Le Quartier Francais şarap tadımı için inanılmaz bir yer, konusunda dünyanın ilk 50’sinde yer alıyor. Sadece Cape Town’da değil, şehrin çevresinde de yeni yıl için çok sayıda festival düzenleniyor. Genellikle 28 Aralık ve 2 Ocak tarihleri arasına denk düşen etkinliklerin ve 1-6 Ocak tarihleri arasında düzenlenen yeni yıl festivalinin programlarını inceleyin.