Dünyanın en hızlı mermi treni Japonya’da

20 Mayıs 2019

Saatte 400 kilometre hıza çıkabilen dünyanın en hızlı mermi treni yolcu taşımacılığına yeni bir bakış açısı hazırlanıyor.

Japonya geçtiğimiz günlerde “dünyanın en hızlı mermi treni” olarak adlandırılan The Alfa-X’in en son prototipini test etmeye başladı. Kawasaki Heavy Industries ve Hitachi’nin ortaklaşa üreteceği bu süper yüksek hızlı tren saatte maksimum 400 kilometreye çıkarak yolcu jetlerine rakip olmayı planlıyor.
Japonya’nın JR-EAST adlı tren yolu şirketinin görücüye çıkardığı yeni nesil tren 91 milyon dolarlık maliyeti ile dünyanın en hızlı mermi treni olmasının yanı sıra en pahalı treni olma özelliğine de sahip olacağa benziyor.
The Alfa-X yüksek hızının yanında teknolojik yenilikleri ile de şimdiden adından söz ettirmeye başlamış durumda. The Alfa-X‘te yüksek hızları yönetebilmek adına 22 metre uzunluğunda aerodinamik bir burun bulunuyor. Uzun burnu sayesinde trenin özellikle tünellerde karşılaştığı basıncın ve çıkardığı sesin minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor. Dizayn özelliklerinin yanı sıra Trenin üstünde hava frenleri, altında ise duruşu kolaylaştırmak için manyetik levhalar bulunuyor.


Ancak önümüzdeki üç yıl boyunca Japonya’nın Amori ve Sendai şehirleri arasındaki tren yolu hattında test edilecek treni yolcuların kullanabilmesi için bir süre daha beklemeleri gerekiyor. Yetkililere göre The Alfa-X 2030 yılından itibaren servis vermeye başlayacak. The Alfa-X’in servise sokulmasından önce ise Japonya 2020 Tokyo Olimpiyatları için yeni ve en son teknoloji ile donatılmış trenini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Şu anda serviste olan mermi tren Shinkansen’in “Supreme” versiyonu olimpiyatlarda sporseverleri bir noktadan diğer bir noktaya en hızlı ve konforlu şekilde ulaştırmayı vadediyor.