Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri

07 Aralık 2017

Adrenalin hangi dağın tepesinde? İzlanda’dan İtalya’ya uzanan bir kayak rotası çizdik. Nerede durup, hangisinin tadını çıkaracağınızı, siz bilirsiniz…

"İsviçre kayak lokasyonları sıralanırken asla es geçilmeyen ilk ülke olabilir."

Az sonra okuyacağınız her bir kayak noktası, dünyadaki en iyi merkezlerin konuşlandığı ülkelerde. Lüks tur operatörü Scott Dunn’a göre, kayakseverlerin her yıl tercih ettiği destinasyonlara göz atın.

COURCHEVEL, FRANSA
Courchevel 1850, dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri olan Les Trois Vallées’nin kalbinde yer alıyor. Her seviye için uygun olan alan, geceleri deneyimli ekip tarafından hazırlanıyor ve merkez, pistiyle Alpler'in en yüksek standardını sunuyor. Yeni başlayanlar için Magic Academy, en iyi kayak okullarından biri. 1850 köyü, ultra lüks restoranlarının yanında, iyi seçilmiş tasarım butikleri, haute couture ve mücevher mağazalarıyla da biliniyor. Güneşli teraslar ve uzun şarap listeleri için Le Chalet de Pierres, Le Cap Horn ve La Soucoupe’u deneyin.


NİSEKO, JAPONYA

Hokkaido’nun batısında bulunması sebebiyle harika bir kar yoğunluğuna sahip olan Niseko, Sibirya’dan gelen rüzgarla besleniyor ve bu da onu dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri yapıyor. Burada dört kayak alanı var: Annupuri, Niseko Village, Hirafu ve Hanazono. Her biri tek bir ski-pass ile birbirine bağlı. Hirafu köyü ise bölgedeki en büyük konaklama alanı. Otelleri, barları ve restoranları ve mağazalarıyla atmosferi son derece hareketli. Hakuchozan Luxury Chalet ise bölgenin en iyi noktasına konuşlanmış. Chalet müdürü, hizmetçisi, şoförü ve şefiyle tüm ihtiyaçlarınız eksiksiz düşünülmüş.


TROLL PENINSULA, KUZEY İZLANDA
Maceraperest heliski kayakçılar için, Deplar Farm kaçırılmaması gereken bir kayak alanı. Troll Peninsula’nın kalbinde yer alan eski koyun çiftliği, ülkenin güneyi düşünüldüğünde el değmemiş gibi ve üstelik geleneksel ve çağdaşı mükemmel bir şekilde eritiyor. Heliski kayağı için özel tasarlanan Wagner Custom’da deneyimli ve lokal bilgilerle misafirleri yönlendiren çalışanlar mevcut. 13 odalı İzlandalı merkez, özel şefi, çiftlikten sofraya yaklaşımı ve jeotermal havuzuyla tam bir emeklilik dönemi rüyası da aslında.


İSVİÇRE
İsviçre kayak lokasyonları sıralanırken asla es geçilmeyen ilk ülke olabilir ve bunun sebebi de aslında çok basittir: Meşhur Galcier Express ile Zermatt’tan St Moritz’e, Andermatt üzerinden geçerken, ülkenin ve tabii ki İsveç Alpler'inin büyüsü insanı avucuna alır. Andermatt’ın zorlu, kalabalık olmayan rotaları, St Moritz’in büyüleyici atmosferi ve Zermatt’taki dünyanın en iyi dağ restoranları ve en lüks beş yıldızlı oteller size bekler.


KUZEY İTALYA
Alpler'in henüz keşfedilmemiş sayılan mücevheri Dolomites, Avrupa’nın en iyi sakin kayak yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası olan bu özel alan, her seviyede kayakçılar için. Bu kıymetli bölgedeki Dolomiti Superski, birbiriyle bağlantılı 12 kayak resort’unu, 1200 km’lik bir pisti ve kayak dışı aktiviteleri barındırıyor. Kayak sonrası ise sizi; İtalyan, Avusturya ve Latin kültüründen bir mutfak bekliyor.