Dünyanın en iyi restoranlarından biri olan Eleven Madison Park Vegan oluyor

11 Mayıs 2021

Efsanevi Eleven Madison Park’ın şefi ve sahibi Daniel Humm, restoranın Haziran ayındaki yeniden açılışıyla beraber menüsünün tamamıyla vegan olacağını açıkladı.


Daniel Humm, Haziran ayı ile birlikte yeniden açılan New York'taki Eleven Madison Park'ın yeni menüsünün hayvanlardan elde edilen tüm içeriklerden tamamen arınmış olacağını duyurdu.
Bundan sonra Humm, restoranın web sitesinde EMP’nin 335 dolarlık tadım menüsünün yalnızca “hem denizden hem de dünyadan sebzelerden, meyvelerden, baklagillerden, mantarlardan, tahıllar ve benzeri gıdalardan” yapılacağını açıkladı. “Mevcut gıda sistemi pek çok yönden sürdürülebilir değil.” diyor Şef Humm.Gıda ve yemek dünyasının etle olan ilişkisini yeniden gözden geçirmeye ve hayvansal ürün diyetlerinin çevre ve sağlık üzerindeki etkisini ele almak için adımlar atmaya başlamasından ilham alan Humm, aldığı kararın aynı zamanda pandeminin açığa çıkardığı çevresel endişelerden de kaynaklandığını belirtiyor.


Eleven Madison Park'ın yaptığı bu atılım, sığır yetiştiriciliğinin çevreye verdiği zararın iklim krizini hızlandırdığı endişesinden dolayı gıda tüketimini azaltmak için yapılan en son desteklerden biri. Artık, Burger King gibi çok sayıda büyük Amerikan fast-food zinciri menülerinde etsiz alternatifler sunuyor.